Światowa Organizacja Zdrowia wydała rekomendację dotyczącą powszechnego stosowania pierwszej szczepionki przeciw malarii. Chodzi o preparat Mosquirix (RTS,S/AS01) i program masowych szczepień dzieci przeciwko malarii. Eksperci oceniają, że jest to przełomowa decyzja, która może uratować życie dziesiątkom tysięcy dzieci w krajach afrykańskich.
Mosquirix to preparat opracowany przez brytyjską firmę farmaceutyczną GlaxoSmithKline. Szczepionka była badana w ramach pilotażu na grupie 800 tysięcy dzieci w Ghanie, Kenii i Malawi. Skuteczność samej szczepionki jest ograniczona, ale w połączeniu z lekami przeciwmalarycznymi pozwala istotnie ograniczyć liczbę hospitalizacji lub zgonów.
„To historyczny moment. Długo oczekiwana szczepionka na malarię dla dzieci stanowi przełom dla nauki, zdrowia dzieci i kontroli malarii” – powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi”.
Malaria pozostaje główną przyczyną chorób wieku dziecięcego i śmierci w Afryce Subsaharyjskiej. Co roku na malarię umiera ponad 260 000 afrykańskich dzieci poniżej piątego roku życia.