Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Endokrynologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Polskie i Europejskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej opublikowały wspólne stanowisko dotyczące tego, czy w Polsce należy przyjmować preparaty jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy w związku z wydarzeniami w Ukrainie.
Ponieważ poziom promieniowania w Polsce i w Europie nie uległ zwiększeniu, odpowiedź ekspertów to jednoznaczne „nie”. Eksperci wyjaśniają i przypominają także zasady profilaktyki jodowej. W opublikowanym komunikacie czytamy:
- profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy, tj. w ilościach miligramowych nie jest rekomendowane, ponieważ może ono wywołać niekorzystne skutki zdrowotne dla organizmu takie, jak:
– ryzyko wystąpienia objawów chorób autoimmunologicznych tarczycy – w przypadku jeśli będą to objawy nadczynności, może zwiększać to ryzyko nasilenia objawów niewydolności krążenia;
– preparaty takie jak płyn Lugola mogą dodatkowo powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego (podrażnienie błony śluzowej, bóle brzucha, biegunka);
– podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła;
– w przypadku objawów uogólnionej alergii na jod, mogą pojawić się także objawy ogólne (gorączka), a także objawy ze strony skóry (wysypka, świąd, trądzik jodowy);
– preparaty zawierające duże dawki jodku potasu są przeciwwskazane u kobiet ciężarnych i karmiących; - przyjmowanie preparatów jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy jest uzasadnione w przypadku osób przebywających na terenach skażenia promieniotwórczego jodem radioaktywnym, w bezpośrednim pobliżu miejsca wypadku jądrowego.
- Przyjmowanie preparatów jodu przez inne osoby może okazać się także niezbędne, jeśli warunki pogodowe (prądy powietrzne, wiatry, opady atmosferyczne) spowodują rozprzestrzenianie się skażenia promieniotwórczego.
Eksperci przypominają także, że w naszym kraju prowadzony jest przez Państwową Agencję Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej ciągły monitoring poziomu promieniowania w atmosferze. Aktualna sytuacja radiacyjna oraz komunikaty dostępne są online. Zabezpieczeniem na wypadek zagrożenia radiacyjnego są zgromadzone w rezerwach zapasy tabletek jodku potasu.