Niektóre kraje Unii Europejskiej tymczasowo zawiesiły stosowanie szczepionki AstraZeneca COVID-19 jako środek zapobiegawczy na podstawie doniesień o rzadkich zaburzeniach krzepnięcia krwi u osób, które otrzymały szczepionkę. Inne kraje UE – po rozważeniu tych samych informacji – zdecydowały się na kontynuację programu szczepień z wykorzystaniem tego preparatu. Swoje stanowisko w tej sprawie wydała Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak zauważa WHO, szczepienie przeciwko COVID-19 nie zmniejsza zachorowań i zgonów z przyczyn innych niż infekcja wirusem SARS-CoV-2. Wiadomo natomiast, że zdarzenia zakrzepowo-zatorowe występują w populacji ogólnej często: Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest trzecią najczęściej występującą chorobą sercowo-naczyniową na świecie. W ramach szeroko zakrojonych kampanii szczepień kraje rutynowo sygnalizują potencjalne zdarzenia niepożądane po szczepieniu. Nie musi to koniecznie oznaczać, że zdarzenia są związane z samym szczepieniem, ale dobrą praktyką jest ich zbadanie. Pokazuje również, że system nadzoru działa i że istnieją skuteczne kontrole.
WHO zapewnia, że jest w stałym kontakcie z Europejską Agencją Leków i organami regulacyjnymi na całym świecie w celu uzyskania najnowszych informacji na temat bezpieczeństwa szczepionek COVID-19. Działa także specjalny podkomitet oceniający najnowsze dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca, a wyniki jego prac zostaną opublikowane niezwłocznie po zakończeniu prac.
Obecnie WHO uważa, że korzyści wynikające ze szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko i zaleca kontynuowanie szczepień.