W regionach europejskich populacje starzeją się, a w niektórych przypadkach liczba ludności zaczyna spadać. Globalne trendy demograficzne prowadzą do nowych wyzwań, ale także szans, zwłaszcza dla obszarów wiejskich.
Jak czytamy w komunikacie PGEU, organizacja ta „z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji Europejskiej, aby zachęcić do debaty na temat wpływu zmiany demograficzne w Europie poprzez publikację tzw. Zielonej Księgi. Starzenie się i długowieczność nieuchronnie będą prowadzić do wzrostu ogólnego zapotrzebowania na opiekę zdrowotną i opiekę długoterminową„.
W miarę starzenia się i dłuższego życia, ludzie są bardziej podatni na rozwój chorób przewlekłych i przyjmowanie wielu leków. To naraża ich na problemy związane z przestrzeganiem terapii. Wiadomo również, że hospitalizacje z powodu działań niepożądanych leków są czterokrotnie wyższe u starszych pacjentów. Profesjonalne doradztwo farmaceutów dla starszych pacjentów i ich opiekunów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu osobom starszym stosowania leków w sposób bezpieczny, skuteczny i racjonalny.
220628E-Position-Paper-on-Demographic-Change-and-Territorial-Cohesion-in-Europe