– Oczywistym jest, że także apteki ogólnodostępne w takich szczególnych dniach, jak Wigilia Bożego Narodzenia czy Wielka Sobota będą w większości pracować krócej. Podkreślić należy, że ŚlWIF w żaden sposób nie zakwestionował i nie kwestionuje zasadności ww. postępowania – podkreśla Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach, w nawiązaniu do komunikatu z 25 listopada 2021 r.
Celem komunikatu z 25 listopada 2021 r. było wyłącznie przypomnienie o obowiązujących przepisach prawa dot. określania, zmiany i skracania godzin pracy aptek ogólnodostępnych, nie zaś zanegowanie dotychczasowej praktyki postępowania w przypadku zaistnienia konieczności skrócenia godzin pracy apteki. Tut. organ w żaden sposób nie zanegował ani nie skrytykował utrwalonej praktyki ustalania krótszych godzin pracy w Wigilię czy Wielką Sobotę, która w przypadku placówek handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936) jest nawet prawnie usankcjonowana.
Oczywistym jest, że także apteki ogólnodostępne w takich szczególnych dniach, jak Wigilia Bożego Narodzenia czy Wielka Sobota będą w większości pracować krócej. Podkreślić należy, że Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach w żaden sposób nie zakwestionował i nie kwestionuje zasadności ww. postępowania – czytamy w informacji ŚlWIF z 29.11.2021 r.
O skróceniu godzin pracy apteki podmiot prowadzący aptekę powinien poinformować organ, ale skrócenie godzin pracy nie powinno być traktowane jako zmiana określonego uchwałą rady powiatu rozkładu godzin pracy apteki, ponieważ stanowiłoby to usankcjonowanie nieprzestrzegania przez podmiot prowadzący aptekę aktu prawa miejscowego – dodaje ŚlWIF.
Informacja_do_komunikatu_SlWIF_w_Katowicach_z_dnia_25_11_2021_r_