Na stronie Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach ukazała się informacja Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego – mgr farm. Zofii Gardeckiej – dotycząca rejestrowania ewidencji przychodu i rozchodu środków odurzających grupy I-N i substancji psychotropowych grupy II-P oraz preparatów zawierających te środki i substancje, prowadzonych w formie książki kontroli oraz rejestrowania ewidencji zatrudnionych w aptece/dziale farmacji szpitalnej farmaceutów i techników farmaceutycznych.
Komunikat przypomina w szczególności, że kierownik apteki lub działu farmacji szpitalnej jest zobowiązany dostarczyć do inspektoratu ewidencję przychodu i rozchodu środków kontrolowanych z grupy II-P w formie książki kontroli w celu jej zatwierdzenia poprzez przesznurowanie i opieczętowanie oraz zarejestrowanie. W książce nie należy dokonywać żadnych wpisów dotyczących przychodu i rozchodu przed jej zarejestrowaniem – wpisy w nowo zarejestrowanej książce kontroli powinny być opatrzone datami późniejszymi niż data zarejestrowania książki kontroli. Oznacza to, że należy zgłosić się do inspektoratu z odpowiednim wyprzedzeniem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, ewidencja ewidencja przychodu i rozchodu środków odurzających grupy I-N i substancji psychotropowych grupy II-P oraz preparatów zawierających te środki i substancje może być także prowadzona w formie elektronicznej.
Jak czytamy w piśmie:
Wraz z ww. książką kontroli należy dostarczyć pismo przewodnie, zawierające wniosek o zarejestrowanie książki kontroli, w tym przyczynę konieczności zarejestrowania książki kontroli (np. rozpoczęcie działalności w aptece/dziale farmacji szpitalnej, kończenie się w dotychczasowej książce kontroli pustych miejsc do dokonywania wpisów).
Podobnie w przypadku ewidencji zatrudnionych w aptece farmaceutów i techników farmaceutycznych, ewidencję tę należy dostarczyć do inspektoratu w celu zarejestrowania oraz ostemplowania. W tym przypadku również przed zarejestrowaniem kierownik nie dokonuje wpisów innych danych niż identyfikujące aptekę.