Śląska Izba Aptekarska opublikowała komunikat dotyczący środków do dezynfekcji: W związku z licznymi zapytaniami pojawiającymi się w środowisku farmaceutycznym związanymi z poprawnym dysponowaniem środkami do dezynfekcji osobistej jak i powierzchni roboczych wyjaśniam, że w związku z wysokim stopniem zagrożenia epidemicznego, a także okresowymi brakami w dostawach środków do dezynfekcji, należy wymienione środki wydawać w opakowaniach własnych w przypadku aptek szpitalnych, bądź dostarczonych przez pacjenta w przypadku aptek otwartych.
Opakowania dostarczane przez pacjentów powinny być starannie umyte i nie zawierać zanieczyszczeń mechanicznych, nie jest koniecznym dodatkowe wyjaławianie ich w np. we wrzącej wodzie.
Istotnym wydaje się również sprawa odpowiedniego oznakowania wydawanego środka, tutaj sposób postępowania jest taki sam jak w przypadku leku recepturowego, należy podać skład lub przynajmniej główny składnik i jego procentowość.
Należy pamiętać o koniecznym przekazywaniu informacji pacjentom o możliwości jedynie stosowania zewnętrznego wydawanych preparatów do dezynfekcji w pojemnikach własnych.
Dopuszczalne i jak najbardziej prawidłowe jest fasowanie środków dezynfekcyjnych na poziomie apteki szpitalnej gdyż jest to jedyne miejsce w szpitalu do tego przeznaczone i uprawnione.
Absolutnie niedopuszczalne jest wykonywanie powyższych działań w przypadku firm sprzątających, które obecnie bardzo często zajmują się obok sprzątania dystrybucją środków dezynfekcyjnych na terenie szpitala.
Przypomina się również o prawidłowym opisaniu wydawanych fasowanych pojemników ze środkami dezynfekcyjnymi, które muszą koniecznie zawierać datę napełnienia.
Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną zaleca się zwiększony nadzór nad preparatami do dezynfekcji rąk w dozownikach umieszczonych przed wejściem na oddziały, w celu zabezpieczenia ciągłości procedur, jednocześnie przypominając, że skuteczna dezynfekcja rąk wiąże się z przynajmniej 30 sekundowym wcieraniem środka dezynfekcyjnego w powierzchnię rąk.
mgr farm. Marcin Cichoń
specjalista z farmacji szpitalnej