Minister Zdrowia zdecydował o uruchomieniu w Polsce programu rehabilitacji dla osób po przechorowaniu COVID-19. Zgodnie z zapowiedziami skorzystać z niego będą mogli wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej. Ma pomóc powrócić ozdrowieńcom do pełni sił.
Rehabilitacja związania z symptomami po przechorowaniu COVID-19 będzie prowadzona w domu, w trybie ambulatoryjnym, ale także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach. Wybór trybu świadczenia będzie uzależniony od stanu pacjenta. Czas trwania rehabilitacji po COVID-19 ma wynosić od 2 do 6 tygodni, przy czym rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.
W ramach świadczenia oferowane będą zabiegi takie jak:
- kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających
- inhalacje indywidualne
- treningi marszowe
- balneoterapia – wg indywidualnych wskazań
- masaż – wg indywidualnych wskazań
- hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań
- treningi relaksacyjne
- edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia
- leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań
- wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących
Zgodnie z zapowiedzią ministra NIedzielskiego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czytaj także: Post-COVID. Czy prawdziwe oblicze pandemii dopiero przed nami? oraz Kompleksowa opieka nad chorym z zespołem Post-COVID-19.