Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchamia ogólnopolskie badanie monitorujące zmienność genetyczną wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.
Projekt jest odpowiedzią na zagrożenie ze strony nowych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2, w szczególności pod kątem efektywności szczepień.
Celem projektu będzie monitoring zmienności oraz ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce w najbliższych 18 miesiącach. Efektem bezpośrednim będzie stała weryfikacja obecności w kraju wariantów potencjalnie niebezpiecznych (VOC, variant of concern), ale również analiza ewolucji wirusa pod kątem skuteczności szczepionki i możliwości reinfekcji, czy też skuteczności dostępnych testów diagnostycznych RT-qPCR. – podkreśla lider projektu prof. Krzysztof Pyrc – Kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w komunikacie opublikowanym przez Agencję Badań Medycznych.
Mutacje koronawirusa mogą wpływać na trzy istotne aspekty kontroli nad pandemią: zdolność do rozprzestrzeniania się w populacji, trwałość odporności u ozdrowieńców i po szczepieniu oraz prawidłowość diagnostyki testami RT-PCR i antygenowymi.
21 stycznia media podały, że tak zwany „brytyjski” wariant koronawirusa (B.1.1.7) dotarł do Polski – wykryto go u pacjentki z województwa małopolskiego. Uważa się, że jest on bardziej zaraźliwy (nawet do 70%), ale nie wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością.