Czy możliwe jest wystawienie recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną poza pilotażem, także na leki zawierające lewonorgestrel? Z takim pytaniem do Ministra Zdrowia zwróciła się w formie interpelacji posłanka Marcelina Zawisza. Na pytania odpowiedział – z upoważnienia Ministra Zdrowia – Marek Kos, Podsekretarz Stanu.
Czy w opinii Ministerstwa Zdrowia takie recepty farmaceutyczne mogą być wystawiane w sytuacjach zagrożenia zdrowia reprodukcyjnego – a więc i zdrowia ogółem również na leki stosowane w antykoncepcji awaryjnej zawierające inne substancje niż octan ulipristalu, w tym zwłaszcza levonorgestrel? – zapytała w swojej interpelacji posłanka Marcelina Zawisza. W odpowiedzi czytamy:
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, przywołaną również w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w prawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, „zdrowie reprodukcyjne” oznacza stan całkowitego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrego samopoczucia, a nie tylko braku choroby lub niemocy, odnoszący się do procesów i funkcji reprodukcyjnych oraz układu rozrodczego, na wszystkich etapach życia człowieka. Zagrożenie tego stanu polega natomiast na nagłym lub
przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia tego stanu. W świetle powyższego, zagrożenie niechcianą ciążą niewątpliwie stanowi subkategorię pojęcia „zagrożenie zdrowia”. W związku z powyższym obowiązujące przepisy prawa nie stoją w ocenie Ministra Zdrowia na przeszkodzie możliwości wystawienia przez farmaceutę w aptece ogólnodostępnej recepty farmaceutycznej na środek antykoncepcji awaryjnej.
W opinii Ministerstwa Zdrowia recepta farmaceutyczna może zostać wystawiona w sytuacji zagrożenia zdrowia reprodukcyjnego również na produkty lecznicze zawierające lewonorgestrel. Różnica w działaniach farmaceuty w pilotażu i poza nim polega na finansowaniu wywiadu i wystawienia recepty farmaceutycznej w ramach pilotażu ze środków publicznych.
Czytaj także: Antykoncepcja awaryjna – wytyczne dla farmaceutów oraz Pilotaż antykoncepcji awaryjnej: bez limitów i kar