Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi opublikowała stanowisko Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia dotyczące sposobu realizacji recept refundowanych dla osób z dodatkowymi uprawnieniami, w tym „ZK”, „IW”, „AZ”, „PO”.
W piśmie tym czytamy między innymi, iż oznaczenie „100%” lub „X” nie wskazuje na poziom odpłatności, a na brak uprawnień do refundacji danego leku, w wymienionym w obwieszczeniu zakresie wskazań zarejestrowanych lub pozarejestracyjnych.
Dokument przypomina także, że pracownik apteki nie ma możliwości zweryfikowania poprawności wskazań w jakich lekarz ordynuje leki, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego z uwagi na fakt braku dostępu do historii choroby pacjenta jak i fakt, iż to lekarz/lekarz dentysta (…) uprawniony jest do rozpoznawania chorób i ich leczenia. Jedynie w przypadku niewskazania poziomu odpłatności dla leku przez osobę wystawiającą receptę osoba ją realizująca ma prawo dokonać wyboru poziomu odpłatności zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie recept.
Stanowisko wyjaśnia także, że (…) uprawnienie dodatkowe jak sama nazwa wskazuje jest tylko dodatkową zniżką do uprawnienia podstawowego do refundacji leków. Zatem jeżeli nie jest spełnione uprawnienie podstawowe do zniżki to nie może być tym bardziej spełnione uprawnienie dodatkowe.
Szczegółowo omówiono także kwestie związane z uprawnieniami związanymi z oddawaniem krwi, oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów oraz z uprawnieniami powiązanymi z chorobami wywołanymi pracą przy azbeście.