Na stronie Śląskiej Izby Aptekarskiej ukazała się opinia prawna przygotowana przez mec. Krystiana Szulca. Materiał dotyczy możliwości prowadzenia monitoringu audio i video w pomieszczeniach apteki. Autor zwraca jednak uwagę, że “Niniejsze uwagi stracą ważność w maju 2018 r. po wejściu w życie RODO (rozporządzenia o ochronie danych osobowych), kiedy właściwie monitoring pracowników nie będzie możliwy albo tylko po spełnieniu szczególnych warunków wynikających z RODO.”
W opinii możemy przeczytać, że “monitoring jest możliwy w pracy w niektórych pomieszczenia np.: wyłączone są – pokój socjalny i szatnie itp.; dopuszczalny jest tylko w miejscach, gdzie da się to uzasadnić względami bezpieczeństwa ogólnie rozumianego w tym np.: ochrony mienia przed pożarem zniszczeniem itp.; monitoringu nie wolno upowszechniać i dostęp nie może być otwarty.”
Mecenas Szulc wyraził także pogląd, że ze względu na konieczność przestrzegania praw pacjenta “w izbie ekspedycyjnej może być stosowany tylko monitoring wizyjny, a monitoring audio narusza prawa pacjenta i kodeks Etyki Aptekarza RP. W pozostałych pomieszczeniach poza wyłączonymi (pokój socjalny, szatnia itp.) możliwy jest monitoring wizyjny i audio.”
Z pełną treścią opinii można zapoznać się na stronie internetowej Śląskiej Izby Aptekarskiej –> kliknij tutaj.