W połowie 2023 roku w Polsce ma ruszyć program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Jest to ważny element profilaktyki nowotworowej, szczególnie raka szyjki macicy.
O zagrożeniu ze strony wirusa HPV, roli szczepień wśród nastolatków i znaczeniu programu zainicjowanego przez ministerstwo zdrowia rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Marcinem Czechem, specjalistą epidemiologii, specjalistą zdrowia publicznego, Prezesem Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 2017-2019.
Poniżej zamieszczamy fragmenty transkrypcji, zachęcając do wysłuchania całości wypowiedzi w formacie audio.
– Wirus HPV – wirus brodawczaka ludzkiego, jest wirusem onkogennym i mamy udowodniony związek między zakażeniami tym wirusem a różnego rodzaju nowotworami – w tym najbardziej rozpowszechnionym i stanowiącym największy problem rakiem szyjki macicy. Szczepienie przeciwko HPV jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania temu nowotworowi, czego przykładem są kraje takie jak Australia, które zastosowały szczepienia populacyjne u siebie.
– Wirus HPV powoduje też inne schorzenia – rzadziej występujące, ale dotyczące obu płci – nowotwory głowy i szyi, gardła, języka czy krtani – przed tym również chronią szczepienia. Niektóre typy szczepień chronią także przed kłykcinami kończystymi, które są uważane za stan przedrakowy.
– Przede wszystkim jest sens szczepić osoby, które są przed inicjacją seksualną, dlatego szczepionkę warto podać już nastolatkom. Co więcej – wcześniejsze szczepienie wymaga podania mniejszej liczby dawek, jest to ważne z ekonomicznego czy organizacyjnego punktu widzenia – poprawia się adherencję, a co za tym idzie – poziom zabezpieczenia.
– Jeżeli chcemy zadziałać na poziomie populacyjnym, to musimy zaproponować interwencję, która będzie dotyczyła większości osób i która będzie miała przełożenie na zdrowie populacji i na epidemiologię. Dlaczego to jest ważne w zdrowiu publicznym? Bo zdrowie publiczne to jest – z definicji – wspólny wysiłek całego społeczeństwa nakierowany na zapobieganie i leczenie, ale głównie na zapobieganie chorobom. W szczepieniach ochronnych, a szczególnie w tym szczepieniu, bardzo dużą rolę odgrywa decyzja indywidualnej osoby. Dlatego za tym trzeba postawić edukację społeczeństwa.