Podczas tegorocznej edycji FLU&COVID-19 MEETING 2022 eksperci rozmawiali o skróceniu ścieżki pacjenta do realizacji szczepień przeciw grypie. – Osobiście uważam, że wprowadzenie odpłatności za szczepienia to krok w tył – podkreślała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Eksperci rekomendują m.in. umożliwienie preskrypcji szczepionek realizowanych przez farmaceutów i pielęgniarki, umożliwienie informowania przez apteki o usłudze szczepienia wykonywanej w ramach opieki farmaceutycznej. Podkreślają, że należy dążyć do maksymalnego skracania ścieżek pacjentów czy też utworzenie nowych ścieżek pacjentów np. w szkołach, w placówkach medycyny pracy.
– Taka rola apteki powinna pozostać nadal. Mamy 1800 Aptecznych Punktów Szczepień, wykonaliśmy blisko 2 mln szczepień przeciw COVID-19, a od stycznia 6700 przeciw grypie. To bardzo dobry wynik. Zależy nam na zwiększeniu poziomu wyszczepialności. Warto pokusić się o rozwiązania, które będą zapobiegać zachorowaniom. Ważne jest też dotarcie z kampanią proszczepionkową do pacjentów przez media społecznościowe – mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
– Martwi nas to, że wykonanie tej usługi nie będzie dalej refundowane. Przyzwyczailiśmy społeczeństwo do pewnych rozwiązań, jakimi są bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie. Jeżeli wrócimy do modelu odpłatnego wykonania szczepienia będzie to barierą dla niektórych pacjentów. Usługa szczepienia musi być refundowana przez NFZ. Osobiście uważam, że wprowadzenie odpłatności to krok w tył – podkreśliła Prezes NRA.
– Wreszcie doczekaliśmy czasów, że szczepienia mogą być realizowane w aptekach – dodała dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.