Braki leków i zmniejszona dostępność do leków stanowią coraz większy problem w UE i na świecie. Został on jeszcze spotęgowany przez pandemię COVID-19. Europejska Agencja Leków opublikowała przewodnik dla organizacji pacjentów i pracowników ochrony zdrowia, zawierający kluczowe zasady i przykłady dobrych praktyk, które mają wspierać je w zapobieganiu i zarządzaniu niedoborami leków.
Przyczyny braku leków mogą być różne i mogą obejmować problemy z produkcją, surowcami, dystrybucją, ale także zwiększone zapotrzebowanie ze strony pacjentów oraz klęski żywiołowe.
Wytyczne EMA dotyczą między innymi środków, które pomagają poprawić gotowość, planowanie i racjonalne stosowanie leków, których brakuje lub których braki spodziewane są w najbliższej przyszłości. Niektóre kluczowe zalecenia zawarte w wytycznych EMA dotyczą tylko organizacji pacjentów, niektóre tylko organizacji pracowników ochrony zdrowia, a niektóre obu. Agencja zachęca między innymi do gromadzenia i analizowania informacji od pacjentów i personelu medycznego na temat niedoborów, opracowywanie rejestrów leków podstawowych i krytycznych czy organizowanie kampanii w celu podnoszenia świadomości na temat braków, tego gdzie można znaleźć informacje na temat bieżących niedoborów, ryzyka gromadzenia zapasów i bezpiecznego stosowania leków alternatywnych.