Dbanie o wygląd, a także o skórę przestało być domeną kobiet. Mężczyźni chcą, by ich twarz wyglądała młodo i zadbanie. Zmieniło się też społeczne postrzeganie takiej postawy. Kiedyś wyśmiewana, dziś jest doceniania i pożądana.
Czy męska pielęgnacja powinna różnić się od kobiecej? Czy mężczyźni powinni używać tylko przeznaczonych dla nich kosmetyków? Jakie są specyficzne problemy męskiej skóry? Warto odpowiedzieć na te pytania, by pielęgnacja przynosiła najlepsze efekty.
Różnice w budowie skóry mężczyzn i kobiet
Budowa i funkcje skóry kobiet i mężczyzn są takie same, ale istnieją pewne różnice w histologii, a także w funkcjach fizjologicznych i immunologicznych, które mogą mieć znaczenie w doborze pielęgnacji.
Odmienne są poziomy hormonów (androgenów i estrogenów), które oddziałują na skórę. Dzięki androgenom siatka włókien kolagenowych jest gęstsza i same włókna też są grubsze. Taka silniejsza sieć sprawia, że skóra jest bardziej napięta. Za większą ilość gruczołów łojowych, a także za ich dużą aktywność, odpowiada testosteron – wydzielane jest zatem więcej ochronnego sebum. Męska skóra jest o 20% grubsza – dotyczy to zarówno warstwy rogowej, jak i skóry właściwej. Warstwa rogowa jest lepiej nawilżona z uwagi na mniejszą przeznaskórkową utratę wody (TEWL, Transepidermal Water Loss).
Tłuszcz podskórny jest równomiernie rozłożony i stanowi cieńszą warstwę w porównaniu do kobiecej tkanki podskórnej. Ponadto męska skóra ma mniejszą liczbę receptorów czuciowych, co zapewnia jej mniejszą reaktywność. Dojrzali mężczyźni posiadają ciemniejszą skórę niż kobiety. Oprócz cieńszej tkanki podskórnej inny jest układ mięśniowy i budowa kości czaszki.
To wszystko sprawia, że skóra starzeje się wolniej, jest dobrze nawilżona, odżywiona i natłuszczona. Zmarszczek jest mniej, powstają wolniej, ale są z reguły głębsze.
Czytaj także: Pielęgnacja azjatycka – na czym polega jej popularność?
Problemy męskiej skóry
Problemem męskiej skóry wynikającym z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych może być nadprodukcja sebum. Powoduje to nadmierne błyszczenie się cery, a w przypadku zaburzeń keratynizacji może prowadzić do powstawania niedoskonałości i rozwoju trądziku. Zdarza się też, że w wyniku braku równowagi mikrobiomu skórnego rozwija się łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), które oprócz zajęcia skóry głowy powoduje złuszczanie się keratynocytów w okolicach skrzydełek nosa, brwi i przy linii włosów.
Choć u mężczyzn naczynia krwionośne mają mniejszą skłonność do pękania, to może dochodzić do ich rozszerzania. W wyniku braku interwencji, polegającej na odpowiedniej pielęgnacji i ochronie, pojawia się niekiedy trądzik różowaty.
Innym problemem wynikającym z częstego golenia jest podrażnienie skóry. Narażona na urazy mechaniczne cera ma zaburzoną barierę hydrolipidową, może być bardziej szorstka i zaczerwieniona. Jeśli chodzi o okolicę oczu to mogą pojawić się obrzęki i zasinienia, zmarszczki natomiast są mniej liczne i tworzą się później.
U mężczyzn zdecydowanie rzadziej obecne są przebarwienia. Jak wspomniano wcześniej męska skóra starzeje się wolniej, zmarszczki są rzadsze, ale za to głębokie. Następuje stopniowy zanik tkanki podskórnej (głównie środkowa część twarzy) oraz przemieszczanie się poduszek policzków i powiek ku dołowi.
Brak odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych sprawia, że mimo niewątpliwej przewagi w uwarunkowaniach męskiej skóry, stopień nasilenia problemów jest większy. Mężczyźni w porównaniu do kobiet rzadko stosują ochronę przeciwsłoneczną, szczególnie z wysokimi filtrami (minimum SPF 30), z tego względu częściej występują u nich nowotwory skóry.
Czytaj całość: Pielęgnacja włosów: równowaga PEH i olejowanie od podstaw
Jak powinna wyglądać męska pielęgnacja?
Pielęgnacja powinna uwzględniać specyfikę męskiej skóry, jej indywidualne potrzeby i problemy. W przypadku trądziku lub ŁZS należy stosować kosmetyki i/lub leki zależnie od stopnia nasilenia zmian.
Jeśli chodzi o pielęgnację, to mężczyźni chętniej sięgają po kosmetyki przeznaczone specjalnie dla nich. Panowie cenią minimalizm, więc nie są skłonni stosować 10 kroków koreańskiej pielęgnacji. Produkty z linii „FOR MEN” czy „MEN” charakteryzują się lekką konsystencją i wielofunkcyjnością.
Kierunki działania w kosmetykach dla mężczyzn to:
- regulacja wydzielania sebum: olejek z drzewa herbacianego, cynk, glinka, wyciąg z łopianu, szałwii, niacynamid,
- złuszczanie: kwasy AHA (glikolowy, migdałowy, mlekowy), PHA (glukonolakton, kwas laktobionowy),
- nawilżanie: kwas hialuronowy, trehaloza, mocznik do 10%, gliceryna,
- wzmacnianie naczyń krwionośnych: wyciąg z kasztanowca, rutyna, escyna,
- poprawa jakości skóry i działanie przeciwzmarszczkowe poprzez stymulację produkcji kolagenu (retinol, witamina C, peptydy) oraz działanie antyoksydacyjne (witamina C, niacynamid, wyciąg z zielonej herbaty),
- regeneracja: ceramidy, masło shea, olej ze słodkich migdałów.
Czytaj całość: Pielęgnacja włosów: równowaga PEH i olejowanie od podstaw
Jak pielęgnować skórę podrażnioną po goleniu?
Panowie używający często maszynki do golenia powinni stosować balsamy lub kremy po goleniu łagodzące podrażnienia. Dobrze sprawdzą się tu produkty pozabiegowe, naprawcze typu „CICA” (Centelli Asiatici), zawierające duże ilości pantenolu, alantoiny, a także sukralfat, sole cynku i miedzi, wąkrotkę azjatycką czy madekasozyd. Można ich używać miejscowo lub w przypadku rozległych podrażnień na większe obszary. Warto jednak podkreślić, że są to produkty „ratunkowe”, pourazowe i nie są przeznaczone do ciągłego stosowania. Codziennie warto natomiast sięgać po kosmetyk odbudowujący barierę hydrolipidową, naruszaną w czasie golenia. Taki produkt powinien zawierać ceramidy, lekkie emolienty (np. olej konopny), kwas hialuronowy i/lub glicerynę.
Jaki powinien być męski kosmetyk?
W przypadku męskich kosmetyków dla wielu panów bardzo ważny jest zapach. Produkty z linii „FOR MEN” mają świeże, drzewne, ziołowe lub cytrusowe aromaty, a to co najczęściej odstrasza mężczyzn to kwiatowy zapach kremów kojarzący się z kobiecą pielęgnacją. Także wygląd takich kosmetyków jest inny. Stosuje się opakowania typu tuby lub airless w ciemnych (czarny, szary, zielony) kolorach. Producenci natomiast na ogół unikają słoiczków jako „zbyt kobiecych”.
Etapy męskiej pielęgnacji
Warto, aby męska pielęgnacja – podobnie jak kobieca – składała się z kilku kroków.
Oczyszczanie
W zależności od rodzaju skóry należy dobrać odpowiedni żel do mycia twarzy. W przypadku cery tłustej lub mieszanej, ograniczający aktywność gruczołów łojowych, zawierający np. olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z łopianu, pokrzywy czy sole cynku. Trzeba unikać silnie odtłuszczających agresywnych produktów. W przypadku cery suchej i/lub wrażliwej powinien to być delikatny produkt o kremowej konsystencji nie powodujący przesuszenia skóry. Warto, by opierał się na łagodnych detergentach typu betaina kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine) lub glukozydy (np. Lauryl Glucoside, Coco Glucoside).
Tonizacja
Ten etap, podobnie jak u kobiet, jest opcjonalny. Jeśli mężczyzna chce tonizować skórę, warto by tonik był dopasowany do jej rodzaju i nie zawierał alkoholu.
Produkty do golenia i po goleniu
W przypadku golenia na mokro poleca się żele lub pianki. Po goleniu warto stosować produkty łagodzące i kojące. Ważne by były bezalkoholowe. Odradza się tradycyjne wody po goleniu o dużej zawartości alkoholu.
Nawilżanie
Produkt nawilżający to podstawa każdej pielęgnacji, może mieć dodatkowe składniki matujące, seboregulujące, regenerujące, przeciwzmarszczkowe i antyoksydanty.
Krem pod oczy
W zależności od potrzeb i problemów tej okolicy, krem pod oczy powinien zawierać substancje o działaniu drenującym, poprawiającym mikrokrążenie (kofeina), rozjaśniającym (witamina C) lub składniki przeciwzmarszczkowe (peptydy, retinol, retinal).
Krem z filtrem
Nie musi być to osobny produkt, można połączyć razem punkty 4+5+6 i zastosować nawilżający krem z filtrem UV dodatkowo zawierający antyoksydanty.
Jak pielęgnować brodę?
Broda jest w modzie cały czas, z tego powodu funkcjonuje bardzo dużo salonów barberskich, które zapewniają profesjonalne usługi. Niezwykle ważna jest też codzienna pielęgnacja zarostu, tak by utrzymać go w czystości i dobrej kondycji. Do mycia poleca się specjalne szampony do brody. Ważnym narzędziem jest odpowiednia szczotka (kartacz). Najlepiej by była wykonana z naturalnego włosia dzika. Czesanie pozwala pozbyć się także martwego naskórka oraz poprawia cyrkulację krwi i limfy zwiększając odżywienie owłosionej skóry. Do pielęgnacji i stylizacji można stosować: kremy, balsamy, oleje i woski.
Kremy do brody powinny mieć bogatszą konsystencję, polecane są także mieszanki olejów, zawierające np.: olej jojoba, rycynowy, z orzechów macadamia, ze słodkich migdałów, konopny i/lub arganowy. Takie mieszanki zawierają dodatek olejków eterycznych, jako że włoski są doskonałym nośnikiem zapachów. Olej jest polecany do krótszego zarostu, balsam do stylizacji dłuższego. Wosk (jego bazę stanowi wosk pszczeli) natomiast poleca się do gęstych, grubych, niesfornych włosków, a także do wąsów.
Najczęstsze błędy w męskiej pielęgnacji
- Zbyt agresywne oczyszczanie. Używanie mydeł i środków silnie odtłuszczających, stosowanie na co dzień środków z mikrogranulkami oraz zbyt częste używanie peelingów mechanicznych lub kwasowych. Skutkuje to podrażnieniami, zaostrzeniem zmian zapalnych i naruszeniem bariery hydrolipidowej.
- Nie używanie niczego. Zerowa pielęgnacja, mydło lub sama woda do mycia, nie stosowanie żadnego nawilżania, ani żadnej fotoprotekcji.
- Używanie przypadkowych kosmetyków należących do innych domowników, niedostosowanych do potrzeb skóry. Ryzyko to podrażnienia, brak skuteczności, nasilenie problemów.
- Niekonsekwencja w pielęgnacji. Gdy stan skóry zaczyna się poprawiać, zaprzestaje się terapii lub ogranicza rutynę pielęgnacyjną.
Zabiegi gabinetowe dla mężczyzn
Mężczyźni zaczęli odważniej korzystać z zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Jest też większa społeczna akceptacja tego typu ingerencji. Obecnie panowie stanowią ok. 10% klientów salonów kosmetycznych. Z oferty wybierają zwykle:
- zabiegi oczyszczające, poprawiające koloryt skóry, odświeżające: chemoeksfoliacja, peeling węglowy, mikrodermabrazja, oksybrazja, zabiegi z witaminą C,
- zamykanie rozszerzonych i popękanych naczynek,
- zabiegi nawilżające: infuzja tlenowa,
- kuracje anty-aging: nastawieni są na szybkie efekty i małą ilość zabiegów (np. High Intensity Focused Ultrasound, HIFU),
- po 50 r.ż. zabiegi niwelujące wpływ promieniowania słonecznego: przebarwienia, plamy soczewicowate,
- kuracje trychologiczne,
- zabiegi ograniczające nadpotliwość,
- epilacja laserowa (najczęściej plecy i pachy),
- kriolipoliza,
- manicure i pedicure.
Salon kierujący swoją ofertę także dla mężczyzn powinien mieć odpowiedni wystrój, najlepiej neutralny. Warto, by w kwestionariuszu przedzabiegowym pytania były bezosobowe lub w formie: „Czy Pani/Pan?”.
Podsumowanie
Mężczyźni coraz częściej dbają o wygląd i poszukują odpowiednich dla siebie kosmetyków. Większość marek posiada w swojej ofercie linie skierowane do mężczyzn. Męska pielęgnacja może być rozbudowana albo minimalistyczna. Wszystko zależy od konkretnej osoby, jej nastawienia, a przede wszystkim od stanu skóry, jej wymagań i problemów.
Piśmiennictwo:
- Mienik A., Mężczyzna do poprawki, LNE 134, 1/2021, 26-30
- Znajewska- Pander A., Placek W., Mężczyzna idealny- przegląd zabiegów estetycznych, Kosmetologia Estetyczna 3/2017/vol.6, 299- 303
- Sitanovich R., Jeszcze bardziej męski, LNE 134, 1/2021, 32-37
- Mężczyźni vs kobiety – czym się różni nasza skóra? | sylveco.pl – kosmetyki naturalne
- Jak zacząć dbać o brodę? – kosmetyki, akcesoria, czesanie, szampon, mydło – Cyrulicy