Każdego roku PGEU przeprowadza wśród swoich członków ankietę, aby ocenić z perspektywy farmaceutów skalę zjawiska braku leków w Europie. Wyniki badania z 2021 r. obejmują odpowiedzi z 27 krajów europejskich.
Wśród kluczowych wyników ankiety są:
- Utrzymuje się wysoka częstość występowania niedoborów leków w większości krajów europejskich, chociaż większość krajów po raz pierwszy od lat zgłosiła, że sytuacja nie pogorszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem.
- Potwierdzono niedobory sprzętu medycznego w aptekach w większości krajów europejskich.
- Nastąpiła niewielka poprawa w zakresie średniego czasu poświęcanego przez farmaceutów na uzupełnienie braków.
- Utrzymuje się codzienny i uciążliwy wpływ niedoborów lekowych na pacjentów i praktykę farmaceutyczną w całej Europie.
- W wielu krajach zauważono istnienie zauważalnej luki w zakresie dostępu do informacji, narzędzi i rozwiązań prawnych dla farmaceutów w celu zapewnienia pacjentom rozwiązań w przypadku braku leków.
Rezultaty badania skomentował Prezydent PGEU, Roberto Tobia: „Wraz z trwającym przeglądem prawodawstwa farmaceutycznego UE, decydenci polityczni mają teraz historyczną szansę na stworzenie odpowiednich ram dla lepszej profilaktyki, monitorowania i zarządzania niedoborami lekowymi w całej UE. W tym kontekście PGEU z zadowoleniem przyjmuje niedawne rozporządzenie UE w sprawie wzmocnionej roli Europejskiej Agencji Leków w przygotowaniu i zarządzaniu kryzysowym, a także wyniki badania Komisji Europejskiej na temat niedoborów leków. PGEU jest mocno zaangażowana w informowanie oraz wspieranie unijnych i krajowych działań, które mogą przynieść korzystne rozwiązania zarówno pacjentom, jak i pracownikom ochrony zdrowia w całej Europie”.