Co nowego w samorządzie? Prezentujemy przegląd najciekawszych informacji z Naczelnej Izby Aptekarskiej i Okręgowych Izb Aptekarskich.
Naczelna Izba Aptekarska
Farmaceuci w erze sztucznej inteligencji – nowe wyzwania i szanse
22 października farmaceuci z całej Polski zgromadzili się w Warszawie, aby wspólnie świętować Ogólnopolski Dzień Farmaceuty. Było to wyjątkowe wydarzenie, tym bardziej że po kilkuletniej przerwie mogli spotkać się na żywo. Uroczystość rozpoczęła się od powitania licznych gości, w tym przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, reprezentantów instytucji państwowych oraz partnerów branżowych. Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej można zapoznać się ze sprawozdaniem z obchodów oraz obejrzeć relację z konferencji.
Podczas spotkania Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU) w Brukseli Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Mateusz Szamałek oraz wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, dr Mikołaj Konstanty, mieli okazję wspólnie z liderami europejskiej farmacji dyskutować o przyszłości naszego zawodu. Podczas obrad poruszono między innymi tematy nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii, receptury aptecznej, nowoczesnej praktyki wydawania leków, edukacji pacjentów czy wyzwań związanych z brakami personelu. Najważniejszym tematem ostatniego dnia spotkania było wdrożenie Dyrektywy w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych.
Apel o poszanowanie roli samorządów zawodowych w państwie prawa
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego wystosowało apel do władz państwowych o uznanie i poszanowanie kluczowej roli samorządów zawodowych w procesie tworzenia i stosowania prawa. Pod apelem o przestrzeganie konstytucyjnych norm wyrażonych w art. 17 Konstytucji RP podpisało się 16 samorządów, w tym Naczelna Izba Aptekarska.
„Zawody zaufania publicznego są jednym z filarów prawidłowego funkcjonowania państwa. Niestety, w ostatnich latach ich rola była deprecjonowana, a możliwości realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań były ograniczane. Skutkowało to naruszeniami interesu publicznego, którego te samorządy są strażnikami.”
Okręgowe Izby Aptekarskie
Dolnośląska Izba Aptekarska
Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ i Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu zapraszają farmaceutów do współpracy w cyklicznych spotkaniach z pacjentami. Podczas „Czwartków z farmaceutą” specjaliści „w indywidualnych rozmowach z pacjentami udzielają informacji o lekach, ich bezpiecznym stosowaniu, środkach ostrożności, przechowywaniu, wielolekowości, profilaktyce, etc. Jest to doskonała okazja do promocji zawodu farmaceuty jako specjalisty, nie tylko w zakresie produktów leczniczych, ale również jako profesjonalisty ochrony zdrowia pacjenta i zdrowia publicznego”.
DIA publikuje także poradnik „Pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź w 2024 r. Co warto wiedzieć?„. Wiele z interwencji pomocowych związanych jest z prawem pracy – urlop wypoczynkowy na żądanie w wymiarze 8 dni, możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy czy zwolnienie od pracy w wymiarze do 20 dni w celu usuwania skutków powodzi.
Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska
Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska informuje o zmianie kategorii dostępności produktu leczniczego Xirect 20 mg i Xirect Forte 50 mg. Decyzjami z dnia 11.10.2024 r. o numerze UR/ZD/2298/24 oraz UR/ZD/2299/24 wymienione preparaty z sildenafilem zmieniają kategorię dostępności z Rp na OTC.
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie
Z dniem 15.10.2024 r. wchodzi w życie decyzja nr UR/ZD/1687/24 Prezesa URPL dotycząca produktu leczniczego Minovivax 5% (Minoxidilum). Lek zmienia kategorię dostępności z Rp na OTC.
„Przeboje Eurowizji” – to tematyka kolejnego już Koncertu Noworocznego Aptekarzy, który odbędzie się 12 stycznia 2025 roku. Planowany program „ma w zamiarze zaprezentować szeroki kontekst kulturowy wspólnego dziedzictwa muzycznego Europy, powstałego na przestrzeni niemal 70 lat organizacji Festiwalu”.
Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie
OIA w Olsztynie informuje o organizacji XXXII Okręgowego Zjazdu Aptekarzy Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie. Odbędzie się on 24 listopada w sali konferencyjnej Warmińskiego Hotelu & Conference w Olsztynie.
Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska
16 listopada w Nowym Dworze o godzinie 17:00 odbędzie się III edycja Konkursu Talentów – wieczór integracyjny dla farmaceutów POIA. Do konkursu można przystąpić z nalewkami własnej receptury, pracami artystycznymi lub zaprezentować swój talent wokalny czy muzyczny.
Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska
Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska prowadzi badanie zainteresowania kursami kwalifikacyjnymi i prosi o wypełnienie ankiety: „Badanie zapotrzebowania na kursy w naszym województwie będzie kolejnym silnym argumentem za uruchomieniem szkolenia na terenie Pomorsko-Kujawskiej OIA”.
Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie
OIA w Warszawie informuje o zatwierdzeniu i opublikowaniu nowych Standardów Akredytacyjnych dla szpitali. Rola farmaceuty w szczególności została podkreślona w standardach [OP] – opieka nad pacjentem, [FA] – farmakoterapia i [LŻ] – leczenie żywieniowe.
Ankieta dotycząca udziału i roli apteki i farmaceuty szpitalnego w badaniach klinicznych ma posłużyć do wypracowania rekomendacji dla poprawy jakości i bezpieczeństwa pacjentów. „Dzięki ankiecie farmaceuci szpitalni będą mogli anonimowo wyrazić swoją opinię na temat udziału w badaniach klinicznych, podzielić się doświadczeniami oraz wskazać przeszkody i oczekiwania związane z ich zaangażowaniem. Badanie pozwoli również uwzględnić różnice wynikające z lokalizacji, profilu czy wielkości szpitali, a także liczby zatrudnionych farmaceutów”. Ankieta jest dostępna online za pośrednictwem formularza Microsoft Forms – dostęp poprzez stronę Warszawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu
Farmaceuci wraz z przyjaciółmi zagrają w piłkę nożną halową na rzecz dzieci z domów dziecka podczas V edycji turnieju charytatywnego. Wydarzenie sportowe odbędzie się 7 listopada w hali GOSiR w Dopiewie pod Poznaniem.
Ukazał się nowy numer „Farmacji Wielkopolskiej”. Jego tematem przewodnim jest syndrom wypalenia zawodowego. Ponadto w wydaniu znajdziemy omówienie zasad nabywania i zbywania aptek, analizę problemu braku leków w aptekach, korzyści ze spożywania gorzkiej czekolady oraz materiały poświęcone historii farmacji i medycyny.