Co nowego w samorządzie? Poniżej prezentujemy przegląd najciekawszych informacji z Naczelnej Izby Aptekarskiej i Okręgowych Izb Aptekarskich.
Naczelna Izba Aptekarska
Delegacja Republiki Kosowa z wizytą w Naczelnej Izbie Aptekarskiej
Goście z Kosowa przybyli do Polski, aby poznać procedury uznawania kwalifikacji w systemie automatycznym i uzyskać informacje na temat rejestracji w samorządzie zawodowym i uzyskania prawa wykonywania zawodu farmaceuty w Polsce. Naczelną Radę Aptekarską reprezentował wiceprezes dr Mikołaj Konstanty.
„Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz wzmocnienia międzynarodowej współpracy w dziedzinie farmacji. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami i wiedzą, wspierając rozwój zawodowy farmaceutów z Republiki Kosowa”.
Podziękowania za działania na rzecz bezpłatnego dostępu do szkoleń specjalizacyjnych w dziedzinie farmacji klinicznej i szpitalnej
Dr n. farm. Alina Górecka, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej złożyła podziękowania prof. dr hab. Annie Wiela-Hojeńskiej – konsultantowi krajowemu ds. farmacji klinicznej oraz dr n. farm. Krystynie Chmal-Jagiełło – konsultantowi krajowemu ds. farmacji szpitalnej za działania na rzecz bezpłatnego dostępu do szkoleń specjalizacyjnych w dziedzinie farmacji klinicznej i szpitalnej. Podziękowania skierowano również do Ministerstwa Zdrowia, które w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego rozpoczyna realizację projektu pn. „Szkolenie specjalizacyjne dla osób wykonujących zawód fizjoterapeuty i farmaceuty” (nr projektu FERS.01.13-IP.07-0002/24).
„Rozpoczęcie realizacji tego projektu umożliwi szerszy dostęp do szkoleń specjalizacyjnych z farmacji szpitalnej i klinicznej i w najbliższych latach zaowocuje rozwojem systemów zarządzania jakością w ochronie zdrowia oraz optymalizacją farmakoterapii pacjentów dzięki wykorzystaniu wysokich kwalifikacji coraz liczniejszej grupy farmaceutów szpitalnych i klinicznych”.
14 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Farmaceuty
Z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków skierował do farmaceutów życzenia:
„Z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia nieustannego rozwoju zawodowego oraz czerpania radości z wykonywanej pracy. Dzięki Waszemu codziennemu zaangażowaniu pacjenci mają zapewniony dostęp do produktów leczniczych i mogą liczyć na rzetelną poradę farmaceutyczną. Głęboko wierzę, że wspólnie podejmowane przez nasze środowisko działania pozwolą w dalszym ciągu rozwijać kompetencje i wykorzystywać potencjał, jaki drzemie w polskich farmaceutach. Dziękuję, że stanowicie silne wsparcie dla systemu ochrony zdrowia, a dobro pacjenta jest dla Was zawsze wartością nadrzędną”.
Dolnośląska Izba Aptekarska
DIA udostępniła stanowisko Mentor S.A. – brokera ubezpieczeniowego dla ogólnopolskiego programu ubezpieczeń pod patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie zakresu ochrony ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej farmaceutów w związku z uruchomieniem programu pilotażowego usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Czytamy w nim, że:
„W związku z wejściem w życie programu pilotażowego opieki farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, informujemy, że program ubezpieczeń, wypracowany we współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską, obejmuje czynności od dnia wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego tj od 1 maja 2024. Dotyczy to farmaceutów pracujących w aptekach, które przystąpiły do programu pilotażowego o którym mowa w tym Rozporządzeniu.
Pragniemy podkreślić, że zdarzenia ubezpieczeniowe, które mogą pojawić się w związku z ww. czynnościami, obejmowane są ochroną ubezpieczeniową do pełnej wysokości sumy gwarancyjnej, bez żadnych sublimitów. Ochrona ta dotyczy również naruszenia praw pacjenta oraz dóbr osobistych, zapewniając kompleksową ochronę w trakcie wykonywania czynności zawodowych”.
Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska
Pierwsza pomoc w stanach nagłych – to temat warsztatów przeprowadzonych w połowie maja w siedzibie kieleckiej izby. W trakcie szkolenia uczestnicy mogli nauczyć się w sposób praktyczny, jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED), udrażniać drogi oddechowe czy podejmować skuteczne działanie w przypadku zakrztuszeń. Na stronie KOIA można zapoznać się z fotorelacją z wydarzenia.
Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska
Na stronie LOIA można zapoznać się z komunikatem Ewy Steckiewicz-Bartnickiej – Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie Farmacja Szpitalna w temacie finansowania szkoleń specjalizacyjnych z farmacji klinicznej i farmacji szpitalnej:
„Niestety miejsc szkoleniowych na uczelniach brakuje i farmaceuci obecnie nie mogą złożyć odpowiednich wniosków o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego w w/wym. dziedzinach poprzez system SMK. W związku z powyższym chcę Państwa poinformować, że ze wstępnych ustaleń z Ministerstwem Zdrowia składanie wniosków w ramach tego projektu będzie możliwe w kolejnym naborze. Stosowny komunikat Ministerstwo Zdrowia wyda w najbliższym czasie. Jednocześnie informuję, że uczelnie będą zwiększały ilość miejsc specjalizacyjnych”.
Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi
Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi
Łódzka izba zaprasza swoich członków wraz z rodzinami na imprezę plenerową w dniu 8 czerwca 2024 roku. Na gości czekać będzie poczęstunek i atrakcje dla dzieci. Obecni będą także stoiska partnerów wydarzenia i studenci Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Piknik towarzyszy Ogólnopolskiemu Biegowi RECEPTA NA ZDROWIE – imprezie sportowo-rekreacyjnej, której tegoroczna edycja jest już szóstą. W programie są biegi po terenie lasu łagiewnickiego, na dystansie 5 km oraz 10 km, biegi dzieci i młodzieży na dystansach dostosowanych do wieku oraz zawody nordic walking na dystansie 5 km. Zapisy na zawody już ruszyły, przy czym farmaceuci są zwolnieni od opłaty startowej!
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie
22 czerwca 2024 w Parku Strzeleckim w Krakowie odbędzie się Integracyjny Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania Publicznego. Przewidziane są liczne atrakcje dla młodszych uczestników w różnym wieku, a rodzice i opiekunowie będą mogli spędzić czas w towarzystwie innych profesjonalistów.
Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie
„Astma – wyzwanie na miarę farmaceuty” – to tytuł serii artykułów mgr farm. Filipa Wojasa, z którymi można się zapoznać na stronie olsztyńskiej izby Kolejne odcinki publikacji poświęcone są następującym zagadnieniom – część 1: Podstawowe informacje dotyczące choroby i mechanizmy wykorzystywane w leczeniu, część 2: Leki stosowane w leczeniu astmy i część 3: Rola farmaceuty w terapii i efektywnej kontroli astmy.
Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska
Rajd POIA w Bieszczadach – to kolejna impreza samorządowa na świeżym powietrzy. W dniach 15-16 czerwca 2024 uczestnicy udadzą się na wędrówkę Połoniną Wetlińską zakończoną ogniskiem i integracją. W kolejnym dniu zaplanowany jest spływ pontonowy i wspólny posiłek z lokalnymi przysmakami.
Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska
Piknik Aptekarski w „Przystani Zimne Wody” to rodzinne wydarzenie dla farmaceutów zrzeszonych w Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej i ich rodzin. 9 czerwca 2024 roku na małych i dużych uczestników czekają atrakcje, w tym rejsy statkiem i kursy pierwszej pomocy.
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Wielkim sukcesem okazała się tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Farmacji w Poznaniu. Przez ponad 6 godzin około 1000 odwiedzających zapoznało się ze zbiorami i wysłuchało historii związanych z zawodem farmaceuty. Zwiedzającymi opiekowali się kustosz muzeum dr n. farm. Stefan Piechocki, mgr farm. Miłosz Ignacyk oraz prezes wielkopolskiej ORA Mateusz Szamałek. Wydarzeniu towarzyszyły także prelekcje – prof. dr hab. Lucjusz Zaprutko przedstawił wykład „Różnorodność aptek-muzeów na przykładzie miasta Lwowa”, mgr farm. Beata Plewka opowiadała zwiedzającym o opiece farmaceutycznej, a członkini PTSF Oddział Poznań Dobrosława Wiśniewska wystąpiła z tematem „Materia aromatica w aptece i perfumerii”.