Od ważnych apeli, przez kampanie zdrowotne, aż po wydarzenia integrujące środowisko farmaceutów – każdy znajdzie tu coś, co może go zainspirować do dalszego zaangażowania. Gotowi na porcję aktualności? Prezentujemy przegląd najciekawszych informacji z Naczelnej Izby Aptekarskiej i Okręgowych Izb Aptekarskich.
Naczelna Izba Aptekarska
Naczelna Rada Aptekarska przyjęła Stanowisko wyrażające sprzeciw „wobec bezpodstawnego i nieuprawnionego podważania przez niektórych wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych zasadności decyzji farmaceutów o wystawianiu recepty farmaceutycznej (…)”. NRA „stoi na stanowisku, że zakres nadzoru, jaki sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna nie obejmuje czynności wystawienia recepty farmaceutycznej w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, a inspektorzy farmaceutyczni nie są uprawnieni do kontroli i oceny zasadności decyzji farmaceuty, w szczególności poprzez kwestionowanie stanu zagrożenia zdrowia pacjenta”.
Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do Ministra Zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych, które pozwolą skutecznie uregulować i nadzorować obrót lekami wydawanymi bez recepty poza aptekami. Opinia samorządu zawodu farmaceuty od wielu lat jest w tym temacie niezmieniona: „Naczelna Izba Aptekarska stoi na stanowisku, że dostępność leków OTC w obrocie pozaaptecznym jest niekorzystna z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce. NIA podkreśla, że w wielu przypadkach samoleczenie prowadzone przez pacjentów bez właściwego nadzoru lekarza lub farmaceuty stanowi zagrożenie wystąpienia zjawiska polipragmazji, a tym samym zwiększa ryzyko pojawienia się niekorzystnych interakcji międzylekowych”.
Okręgowe Izby Aptekarskie
Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podpisał umowę z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Umożliwi to prowadzenie części praktycznej kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów ze szczepień i badań diagnostycznych. Znane są już terminy w pierwszy kwartale 2025 roku.
Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podpisał umowę z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Umożliwi to prowadzenie części praktycznej kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów ze szczepień i badań diagnostycznych. Znane są już pierwsze terminy.
Dolnośląska Izba Aptekarska
Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu opublikowała komunikat, w którym informuje o decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, w której organ odmówił przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki. Izba popiera kierunek i treść rozstrzygnięcia Dolnośląskiego WIF. „Organ ten zasadnie wywiódł, że treść zawartych umów pomiędzy spółką wnioskującą o przeniesienie zezwolenia a siecią „G[…]”, jak również całokształt okoliczności sprawy powoduje, że doszło do przejęcia kontroli, a co za tym idzie – przekroczenia ustawowych progów koncentracji aptek (w ramach jednej grupy kapitałowej)”. O szczegółach sprawy można przeczytać na stronie internetowej DIA.
Izba wrocławska przypomina o tym, że pacjent, który chce skorzystać z uprawnień dodatkowych musi okazać stosowny dokument, który potwierdza prawo do – na przykład – bezpłatnych leków czy obsługi bez kolejki. „Zakres takich uprawnień jest różny w zależności od tego, do jakiej grupy uprzywilejowanych należy pacjent”.
Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska
Ukazało się nowe wydanie Przeglądu Farmaceutycznego. Można w nim prczeczytać między innymi o otwarciu Izby Pamięci po Aptece „HERBA” im. Jadwigi Knapińskiej oraz o 75-leciu powstania Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych Wydziału Farmaceutycznego GUMed.
GOIA informuje, że miasto Gdańsk przekazało były lokal Izby przy ul. Batorego 18 na dom sąsiedzki pod nazwą „Dom Sąsiedzki W Pałacu”. Będzie to miejsce spotkań mieszkańców, w którym będą mogli wziąć udział w warsztatach, wystawach, zajęciach ruchowych i innych formach aktywności.
Śląska Izba Aptekarska
Śląska Izba Aptekarska planuje organizację kursu językowego dla farmaceutów. Osoby znające język angielski na poziomie średnio zaawansowanym mogłyby doskonalić swoje umiejętności językowe na spotkaniach realizowanych zdalnie. Więcej informacji oraz link do ankiety rozpoznającej zainteresowanie inicjatywą dostępny jest na stronie ŚIA.
„REWIA! 28 Gala Sylwestrowa na bis”, to wydarzenie, które odbędzie się 18 stycznia 2025 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Śląska Izba Aptekarska zaprasza na spotkanie z kulturą, podczas którego będzie także „czas na kuluarowe rozmowy” oraz „wymianę pomysłów i doświadczeń”.
Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska
Na stronie internetowej Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej można zapoznać się z dwoma relacjami. W jednym nich uczestniczyli farmaceuci, którzy uzyskali PWZ w ciągu ostatnich kilku lat. Tematyka szkoleń obejmowała między innymi nowy Kodeks Etyki, usługi farmaceutyczne w aptekach czy źródła informacji. Natomiast w spotkaniu przedświątecznym wzięli udział seniorzy zawodu.
Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska
30 listopada odbyła się pierwsza wspólna konferencja Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie. Jej tematem były najnowsze wytyczne w zakresie terapii trudnych ran. „Mamy nadzieję, że taką formułą spotkań rozpoczęliśmy współpracę łączącą zawody medyczne i że będzie ona kontynuowana w kolejnych szkoleniach, przynosząc korzyści zarówno przedstawicielom poszczególnych profesji, jak i pacjentom”.
Okręgowa Izba Aptekarska w Opolu
Na stronie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Opolu dostępna jest fotorelacja ze spotkaniu w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Wręczono dwie statuetki „Opolski Miłorząb” oraz uhonorowano osoby świętujące pięćdziesięciolecie uzyskania dyplomu magistra farmacji.
Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska
Na stronie Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej dostępne są linki do zdjęć i filmów z III edycji Konkursu Talentów. Można podziwiać obrazy i rysunki, rękodzieło, wypieki, nalewki oraz występy artystyczne. W konkursie wzięły udział aż 23 osoby, a w Nowym Dworze w Śwliczy wspólnie bawiło się ponad 100 osób.
Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie
Ukazał się nowy numer Biuletynu informacyjnego OIA w Warszawie. „Jest to pierwszy numer biuletynu w 2024 roku i pierwszy przygotowany i opublikowany za działania nowych, wybranych w listopadzie 2023, struktur samorządowych OIA w Warszawie”.
12.01.2025 roku odbędzie się XXIV Koncert Noworoczny na który do Filharmonii Narodowej w Warszawie zaprasza Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. „Można się spodziewać musicalowych uniesień, porywających tematów muzyki filmowej, ale też symfonicznie zaaranżowanych największych przebojów muzyki rock i pop”.
Członkowie OIA w Warszawie zaangażowali się w I Forum Aktywności Senioralnych, które odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Uczestnikom oferowano między innymi możliwość wykonania pomiarów glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi i saturacji.
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu
Podczas mikołajkowego spotkania farmaceuci zwiedzili Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła w Poznaniu. Seniorzy zawodu skorzystali z indywidualnego oprowadzenia, a spotkanie zakończyło się spotkaniem towarzystkim przy deserze.
WOIA zaprasza na interdyscyplinarne spotkanie lekarzy i farmaceutów poświęcone wyzwaniom dotyczącym wystawiania i realizacji recept. 17 stycznia 2025 roku Poprowadzi je mgr farm. Wojciech Bartkowiak, wiceprezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, przewodniczący Komisji ds. Aptek Ogólnodostępnych.
Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska
Dobiegła końca IV edycja akcji charytatywnej „Paka dla Zwierzaka” zorganizowanej przez Zachodniopomorską Okręgową Izbę Aptekarską. Zebrano aż 1600 kg karmy oraz liczne akcesoria pomocne w opiece nad zwierzętami – wszystko dzięki hojności przeszło dwustu farmaceutów. Tytuł FarMiauceuty roku 2024 obronił mgr farm. Marek Konieczny, z którym godnie konkurował mgr farm. Piotr Siciarski z izby kieleckiej.