Co nowego w samorządzie? Prezentujemy przegląd najciekawszych informacji z Naczelnej Izby Aptekarskiej i Okręgowych Izb Aptekarskich.
Naczelna Izba Aptekarska
GIF zatwierdził projekt informacji o udziale apteki w pilotażu zdrowia reprodukcyjnego
Departament Prawny Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zatwierdził projekt naklejki przesłany przez Ministerstwo Zdrowia. W ocenie inspekcji zaproponowana informacja graficzna nie będzie naruszała zakazu reklamy aptek, o którym mowa w art. 94a u.p.f. Dyrektor Departamentu Prawnego GIF – Wojciech Krajewski – w swoim piśmie podkreśla jednak, że oznaczenie nie może zawierać żadnych dodatkowych treści, które mogłyby stanowi zachętę do korzystania z usług apteki. Naczelna Izba Aptekarska apeluje o przestrzeganie tych wytycznych, „aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i problemów prawnych”.
PGEU o brakach leków
10 godzin tygodniowo – tyle poświęcają farmaceuci europejscy na zarządzanie brakami leków. W dokumencie zatwierdzonym przez Europejskie Zgromadzenie Farmaceutyczne (PGEU) w Amsterdamie, podkreślono negatywny wpływ braków leków na zdrowie pacjentów oraz zaufanie do systemu opieki zdrowotnej – informuje Naczelna Izba Aptekarska.
Aby temu sprostać, farmaceuci chcą „skutecznych środków politycznych”, które wzmocnią ciągłość dostaw i skutecznie złagodzą niedobory. PGEU proponuje m.in. pełne wykorzystanie kompetencji farmaceutów, wspólną definicję niedoborów w całej Unii, szczegółowe raporty od laboratoriów, solidarność i koordynację między państwami członkowskimi oraz poprawę bezpieczeństwa łańcucha dostaw poprzez wspieranie produkcji krajowej.
Okręgowe Izby Aptekarskie
Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku
„Kierownicy aptek, punktów aptecznych lub działów farmacji szpitalnej do dnia 31 lipca 2024 roku obowiązani są przerejestrować się do Izby na terenie, której znajdują się podmioty, w których pełnią funkcje kierownicze” – informuje białostocka OIA. Jest to konsekwencją uchwały Naczelnej Rady Aptekarskiej nr IX/24/2024 z dnia 12.06.2024 r. zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia zasad i sposobu współdziałania okręgowych rad aptekarskich przy dokonywaniu wpisów i skreśleń w rejestrach farmaceutów.
Częstochowska Okręgowa Izba Aptekarska
CZOIA informuje o decyzjach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dotyczących zmiany kategorii dostępności na OTC dla leków: Opokan Forte tabletki 15 mg (20 i 30 sztuk) z jednoczesną zmianą nazwy na Opokan Max, Cytisinum Aflofarm kapsułki 1,5 mg oraz Sonoxen tabletki powlekane 12,5 mg.
Dolnośląska Izba Aptekarska
Nagrody za uzyskanie tytułu specjalisty – Okręgowa Rada Aptekarska Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu po raz kolejny podjęła uchwałę w tej sprawie. Nagroda ta będzie przyznawana w oparciu o wyróżniające wyniki egzaminu specjalizacyjnego, a wnioski mogą składać farmaceuci spełniające wymogi regulaminu.
Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska
Ukazało się nowe wydanie Przeglądu Farmaceutycznego – Biuletynu Informacyjnego Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. W numerze między innymi informacje samorządowe, relacja z VII Pomorskich Warsztatów Farmacji Szpitalnej oraz wpis dotyczący wyboru na rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Michała Markuszewskiego.
Kaliska Okręgowa Izba Aptekarska
Już 2 lipca w siedzibie Kaliskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej odbędą się warsztaty na których będzie można w praktyczny sposób – na fantomach – nauczyć się zasad doboru opatrunków specjalistycznych w leczeniu ran przewlekłych. Jest to już druga edycja tego szkolenia.
Śląska Izba Aptekarska
„W związku ze zgłaszanymi do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Katowicach skargami pacjentów, dotyczącymi przekroczenia dopuszczalnych temperatur przechowywania produktów leczniczych, zwraca się uwagę na możliwe wystąpienie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi w sytuacji nieprawidłowego sposobu przechowywania powyższego asortymentu, a co za tym idzie naruszenie przepisów prawa”. Taki komunikat opublikował Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach – mgr farm. Anna Lakota. Naruszenia w zakresie warunków przechowywania mogą skutkować wydaniem decyzji w zakresie usunięcia uchybień, zniszczenia nieprawidłowo przechowywanych produktów, a nawet unieruchomienia miejsca prowadzenia obrotu.
„Współczesne Wyzwania Farmacji Szpitalnej” – pod taką nazwą odbędzie się konferencja zorganizowana w ramach I Śląskich Dni Farmacji Szpitalnej. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 27-29.09.2024 na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Śląska Izba Aptekarska w Katowicach – informacje, szkolenia, ogłoszenia (oia.pl)
Śląska Izba Aptekarska przypomina, że od dnia 1 czerwca 2024 obowiązuje „Wykaz dawek” i w „Wykaz substancji silnie działających (Wykaz B)” dla nowych pozycji, tj. Melatoninum, Mirabegronum, Saxagliptinum monohydricum, Valgancicloviri hydrochloridum.
Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi
Izba łódzka pisze o monitoringu recept wystawionych i zrealizowanych na produkty lecznicze zawierające substancje psychotropowe i środki odurzające. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wydała w tej sprawie zarządzenie nakładające na Centrum e-Zdrowia obowiązek przekazywania raportów: „§ 1. Centrum e-Zdrowia jest obowiązane do przekazywania codziennie do godz. 10.00 ministrowi właściwemu do spraw zdrowia raportu z danymi dotyczącymi recept wystawionych i zrealizowanych na produkty lecznicze zawierające substancje psychotropowe i środki odurzające, o których mowa w art. 4 pkt 25 i 26 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomani (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), na adres: dep-di@mz.gov.pl”.
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie
Czy pacjentka okazująca kartę EKUZ może skorzystać z usługi farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego w ramach umowy pilotażowej? Zgodnie z informacją krakowskiej izby w ocenie NFZ nie wzbudza to wątpliwości, ponieważ usługa ma charakter świadczenia „niezbędnego ze względów medycznych” z uwzględnieniem przewidywanego czasu pobytu w Polsce, w ocenie pracownika medycznego uprawnionego w Polsce do udzielenia tego świadczenia oraz spełnia definicję „świadczenia rzeczowego” z rozporządzenia 883/2004.
Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie
Olsztyńska izba organizuje w dniach 22-25.08.2024 r. „XIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy”. Regaty odbędą się w Imionku koło Pisza w Ośrodku Żeglarskim Wrota Mazur, nad jeziorem Roś. Gospodarzem regat będzie firma RENERGY Sp. z o.o. Miasteczko Żeglarskie Wrota Mazur.
Opolska Okręgowa Izba Aptekarska
Cegiełka dla rozwoju Wydziałowego Muzeum Farmacji i Chemii – dr Radosław Balwierz zwraca się z prośbą o przekazanie eksponatów o wartości historycznej. Mogą być to książki, utensylia, butelki, procedury oraz inne przedmioty związane z historią farmacji.
Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska
Izba bydgoska przypomina, że zgodnie z prawem zadaniem kierownika apteki jest osobiste kierowanie placówką, co obejmuje także nadzór nad personelem zatrudnionym w aptece. Jednym z obowiązków kierownika jest także przekazywanie okręgowym izbom aptekarskim danych niezbędnych do prowadzenia rejestru farmaceutów. Powinny one uwzględniać bieżące zatrudnienie farmaceutów niezależnie od formy zatrudnienia – na etat, umowę B2B, zlecenie i inne.
PKOIA przypomina, że do 26 września 2024 roku wszyscy technicy farmaceutyczni wykonujący zawód mają obowiązek złożyć wniosek o wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Jednocześnie w odpowiedzi na liczne zapytania, uzyskano wyjaśnienia Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Urząd będzie respektował zgłoszenia, które nie zawierają zaświadczenia o odbyciu stażu, pod warunkiem przekazania skanu dyplomu potwierdzającego zdobycie stosownych kwalifikacji.
Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie
Izba warszawska apeluje o wsparcie dla farmaceutki, która straciła swoją aptekę w wyniku pożaru Hali Marywilska 44: „W pożarze zniszczeniu uległo wszystko – od leków po niezbędne sprzęty medyczne i dokumentację. Koszty odbudowy są ogromne, a Pani Monika stoi przed trudnym zadaniem, by na nowo podnieść się po tej tragedii”. Uruchomiona została zbiórka – zebrana kwota zostanie przeznaczona na pokrycie wierzytelności i kosztów administracyjnych.