Niedobory leków są stałym problemem zdrowia publicznego, a sytuację w UE pogarszają wydarzenia lub tendencje geopolityczne, takie jak wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i wysokie stopy inflacji – czytamy w komunikacie udostępnionym na stronie Europejskiej Agencji Leków.
Wzrost zachorowań na infekcje dróg oddechowych doprowadził do zwiększenia zapotrzebowania na antybiotyki, takie jak amoksycylina (sama lub w połączeniu z kwasem klawulanowym), zwłaszcza w postaci preparatów pediatrycznych. Ponadto opóźnienia w produkcji i problemy ze zdolnościami produkcyjnymi doprowadziły do problemów z zaopatrzeniem, które dotykają większość państw członkowskich – wyjaśnia europejski regulator.
Jak zapewnia EMA, MSSG (Executive Steering Group on Shortages and Safety of Medicinal Products) ściśle monitoruje sytuację od listopada 2022 r. i współpracuje między innymi z producentami w celu wypracowania środków zaradczych, takich jak zwiększenie mocy produkcyjnych. Poszczególne kraje zachęcane są do korzystania z elastyczności legislacyjnej, która – w zależności od lokalnych regulacji – może polegać na czasowym dopuszczeniu do obrotu leków na specjalnych zasadach, wydawaniu leków w systemie unit dose czy wykorzystywaniu możliwości związanych z recepturowaniem.
Jak komunikuje Agencja: na podstawie aktualnych informacji od firm i interesariuszy oczekuje się, że sytuacja ulegnie poprawie w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie w oświadczeniu podkreśla się potrzebę przypominania pacjentom i pracownikom ochrony zdrowia, że antybiotyki – w tym amoksycylinę – należy przepisywać wyłącznie w celu leczenia infekcji bakteryjnych. Antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie czy grypa.
Wykonawcza Grupa Sterująca ds. Niedoborów i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych (MSSG) została powołana w celu zapewnienia zdecydowanej reakcji na problemy z zaopatrzeniem w leki spowodowane poważnymi wydarzeniami lub sytuacjami kryzysowymi dotyczącymi zdrowia publicznego.