Główny Inspektor Farmaceutyczny ogłosił Strategię Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej na lata 2023-2026. Dokument opisuje szereg projektów, które mają zostać zrealizowane w czasie obowiązywania strategii. Celem jest poprawa działania instytucji. Jakie kierunki i działania będą strategiczne dla GIF w kolejnych latach? Które rozwiązania mają służyć poprawie dostępności do leków?
Z perspektywy farmaceutów i pacjentów – w kontekście stale aktualnego tematu braków lekowych – szczególnie interesujące są założenia projektu numer 3, zatytułowanego „Poprawa nadzoru nad dostępnością do produktów leczniczych”. Działanie to obejmuje rozwój narzędzi i kompetencji analitycznych pracowników inspekcji farmaceutycznej. Zakłada także „pozyskanie pracowników posiadających kompetencje analityczne – planowana jest zmiana profilu poszukiwanych pracowników, nakierowanie wymagań na kompetencje i doświadczenie analityczne„.
Zakłada się także podejmowanie inicjatyw służących poprawie dostępności produktów leczniczych. Mają one polegać na analizie danych dotyczących podaży leków i wykorzystywanie kompetencji nadzorczych wobec podmiotów odpowiedzialnych w celu „zmobilizowania do prowadzenia działalności w sposób zapewniający dostępność produktów leczniczych„. Mają za tym iść także „działania na rzecz przyjęcia rozwiązań legislacyjnych służących skuteczniejszej realizacji tych zadań„. Można także spodziewać się prób – w tym w formie zwiększenia nacisku prawnego – poprawy jakości raportów przesyłanych do ZSMOPL. Rozwiązania legislacyjne miałyby doprecyzować zakres raportowania, sposób wykonywania obowiązku raportowego oraz sankcje za jego niewykonywanie.
Planowane jest również rozszerzenie katalogu organów i instytucji, z którymi współpracuje inspekcja farmaceutyczna w zakresie dostępu do prowadzonych przez nie baz danych. Analiza działań Inspekcji ma pozwolić na identyfikację potrzeb uzyskania dostępu do zasobów innych organów czy instytucji i nawiązania współpracy. Rozwijany ma być również Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.
Innych z zaplanowanych projektów jest standaryzacja, która ma obejmować jednolite orzecznictwo całej Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej poprzez wdrażanie wytycznych Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Kolejny projekt dotyczy automatyzacji GIF, w ramach którego będą – między innymi – prowadzone cykle szkoleń dla pracowników GIF i WIF z zakresu ZSMOPL, PLMVS w celu pełniejszego i efektywniejszego ich wykorzystania do realizacji zadań ustawowych.
Strategia zakłada również zwiększenie atrakcyjności GIF jako pracodawcy, ale także optymalizację kosztów działania. Zapowiadana pionizacja inspekcji farmaceutycznej ma przynieść centralizację w obszarze kadr, księgowości, zamówień publicznych, zarządzanie majątkiem oraz w zakresie procedur zakupowych. GIF chciałby także pozyskiwać fundusze spoza budżetu państwa na niektóre ze swoich działań. Jako kluczowe strategia wskazuje również „opracowanie i wdrożenie ankiety satysfakcji MZ z raportu o dostępności do leków„.