Okręgowe Izby Aptekarskie publikują opracowania, komunikaty oraz zbiory informacji przydatne w zapoznawaniu się z nowościami, jakie do praktyki aptecznej i zawodowej wprowadza ustawa o zawodzie farmaceuty.
Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska przygotowała zbiór najistotniejszych zmian wynikających z zapisów ustawy o zawodzie farmaceuty. Jednocześnie zapowiada, iż w kolejnych komunikatach przedstawi zmiany opisane w sposób bardziej szczegółowy oraz obowiązki ustawowe członków wobec KOIA. Izba deklaruje także, że opracowała „najważniejsze procedury i wzory dokumentów, które będą pomocne w codziennej pracy w aptece w związku z nowymi zadaniami kierownika”. Zainteresowani członkowie izby mogą w tej sprawie kontaktować się z biurem KOIA.
Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska zamieściła kompendium zmian dotyczących nowego trybu opiniowana kandydatów na kierowników aptek od dnia 16 kwietnia 2021 r. zgodnie z art. 88 ust. 2b-2h ustawy Prawo farmaceutyczne. Oprócz kwestii formalnych dotyczących między innymi terminów, jak czytamy w opracowaniu: Podstawowym i zarazem niezbędnym warunkiem do terminowego wydania przez Okręgową Radę Aptekarską opinii o kandydacie na kierownika apteki jest posiadanie przez Zachodniopomorską Okręgową Izbę Aptekarską w Szczecinie informacji oraz dokumentów spełnieniu każdego z warunków pełnienia funkcji kierownika apteki wymienionych a art. 88 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne tj. potwierdzających wymagany staż czasu pracy w aptece, potwierdzających realizację obowiązku kształcenia i wypełnianie obowiązków wobec samorządu, w tym potwierdzających bieżące opłacenie składek członkowskich oraz potwierdzających posiadanie przez farmaceutę rękojmi należytego prowadzenia apteki.
Śląska Izba Aptekarska zamieściła już dwa opracowania będące wyborem przepisów wraz z komentarzem Krystiana Szulca – radca prawnego ŚIA.