231 farmaceutów wzięło udział w postępowaniu kwalifikacyjnym w naborze „wiosna 2024” na specjalizację w dziedzinie „Farmacja kliniczna” prowadzonym przez wojewodę dolnośląskiego.
Jedyną jednostką szkolącą, która otworzyła w bieżącym cyklu nabór na farmację kliniczną był Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Dostępnych było 26 miejsc szkoleniowych.
Od kiedy dofinansowanie do specjalizacji dla farmaceutów?
Zgodnie z informacją zamieszczoną przez Ministerstwo Zdrowia:
Do rekrutacji do projektu mogą przystąpić, osoby, które zostały skierowane po 01.01.2024 r. do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie, w postępowaniu kwalifikacyjnym przeprowadzanym przez właściwego Wojewodę zgodnie z przepisami ustawy.
Ile trzeba było mieć punktów, aby dostać się na specjalizację?
Zakwalifikowały się osoby, które w postępowaniu zdobyły co najmniej 19 punktów. Osoba z największą liczbą punktów miała ich 97.
Czytaj także: Finansowanie specjalizacji z farmacji klinicznej i szpitalnej
Za co można zdobyć punkty w postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizację?
W postępowaniu konkursowym przyznaje się punkty za:
- 1) staż pracy w zawodzie farmaceuty w pełnym wymiarze czasu pracy, a w przypadku wykonywania zawodu farmaceuty na podstawie innej niż stosunek pracy – równoważnika etatu – 1 punkt za każdy rok pracy;
- 2) posiadanie stopnia doktora – 10 punktów;
- 3) posiadanie stopnia doktora habilitowanego – 12 punktów;
- 4) posiadanie tytułu profesora – 14 punktów;
- 5) opublikowanie jako autor lub współautor, z zakresu farmacji.: a) książki naukowej – 3 punkty, b) artykułu naukowego oryginalnego – 1 punkt, c) artykułu o charakterze poglądowym, rozdziału w książce naukowej lub popularnonaukowej – 1 punkt, d) artykułu popularnonaukowego, programu multimedialnego lub komunikatu z badań naukowych – 1 punkt, e) publikacji w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism naukowych sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, 583, 655, 682 i 807) lub w wykazach czasopism naukowych sporządzonych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów – 1 punkt
W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie ma identyczny wynik w postępowaniu konkursowym, uwzględnia się wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych.
W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie ma identyczny wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych, uwzględnia się średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku, ze wskazaniem skali ocen, jaka obowiązywała na uczelni. W przypadku konieczności uwzględniania średniej ocen wojewoda, za pomocą SMK, wzywa niezwłocznie kandydatów do dostarczenia dokumentu albo jego odwzorowania cyfrowego, poświadczającego średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku.
Czytaj także: Przegląd lekowy jako jedna z usług farmacji klinicznej
Więcej o projekcie
Szkolenie specjalizacyjne dla osób wykonujących zawód fizjoterapeuty i farmaceuty odbywa się w ramach projektu nr: FERS.01.13-IP.07-0002/24. Projekt realizuje Departament Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia, okres realizacji projektu to od 01.01.2024 do 01.04.2028 roku.