Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym poinformowało, że osoby poniżej 19. roku życia przebywające na terytorium Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie powyżej trzech miesięcy, są objęte obowiązkiem wykonania szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na 2022 rok.
Osoby, których czas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest krótszy niż trzy miesiące mogą z PSO skorzystać dobrowolnie, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
Dla dzieci urodzonych na terytorium RP szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych są obowiązkowe. Szczepienia są dokumentowane w karcie uodpornienia lub w eKarcie Szczepień, Książeczce Szczepień oraz dokumentacji medycznej. Indywidualne decyzje terapeutyczne dotyczące rozpoczęcia, kontynuacji lub uzupełnienia szczepień podejmuje lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem
Komunikat reguluje także kwestię szczepień poekspozycyjnych – chodzi o tężec czy wściekliznę. Powinny one być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.
Jeśli chodzi o szczepienia ochronne dzieci przeciw COVID-19, to są one wykonywane zgodnie z zaleceniami podanymi w odrębnych komunikatach Ministra Zdrowia (nr 15, 19, 20 i 21).
Komunikat wraz z załącznikami dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia w języku polskim i ukraińskim.