Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowe wydanie Listy Podstawowych Leków oraz Listy Podstawowych Leków dla Dzieci, na których uwzględniono nowe metody leczenia różnych nowotworów, analogi insuliny i nowe doustne leki przeciwcukrzycowe, nowe leki pomagające osobom chcącym rzucić palenie oraz nowe środki przeciwdrobnoustrojowe w leczeniu poważnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Wykazy maja na celu zidentyfikować leki, które powinny być dostępne dla wszystkich pacjentów. W szczególny sposób położono nacisk na problem cukrzycy, który narasta na całym świecie, ale w szczególności w krajach o niskich i średnich dochodach. „Zbyt wiele osób potrzebujących insuliny napotyka trudności finansowe w dostępie do niej lub rezygnuje z terapii. Umieszczenie analogów insuliny na liście niezbędnych leków, w połączeniu z wysiłkami na rzecz zapewnienia przystępnego cenowo dostępu do wszystkich produktów insulinowych i rozszerzenia stosowania leków biopodobnych, jest istotnym krokiem w kierunku zapewnienia każdemu, kto potrzebuje tego ratującego życie produktu, dostępu do niego” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
Na liście znalazły się także nowe produkty onkologiczne. Nowotwory są jedną z przyczyn chorób i zgonów na całym świecie. W ostatnich latach dokonano przełomów w leczeniu raka, takich jak wprowadzenie leków ukierunkowanych na specyficzne cechy molekularne guza. WHO do listy dodała cztery nowe leki przeciwnowotworowe:
- enzalutamid, jako alternatywę dla abirateronu, w raku prostaty;
- ewerolimus w gwiaździaku podwyściółkowym olbrzymiokomórkowym (SEGA), który jest rodzajem guza mózgu u dzieci;
- ibrutinib, lek celowany w przewlekłej białaczce limfocytowej;
- rasburykaza, w zespole rozpadu guza, poważnym powikłaniu niektórych terapii przeciwnowotworowych.
Dodano także nowe wskazania do już istniejących pozycji.
W grupie leków stosowanych w chorobach zakaźnych ujęto nowe leki obejmują: cefiderokol, antybiotyk z grupy „rezerwowej” skuteczny przeciwko bakteriom wielolekoopornym, przeciwgrzybicze echinokandyny stosowane w ciężkich zakażeniach grzybiczych oraz przeciwciała monoklonalne stosowane w zapobieganiu wściekliźnie. Zaktualizowane listy zawierają również nowe formuły leków na powszechne infekcje bakteryjne, wirusowe zapalenie wątroby typu C, HIV i gruźlicę. Dodatkowe 81 antybiotyków zostało sklasyfikowanych jako Access, Watch lub Reserve w ramach AWare, aby wspierać zarządzanie środkami przeciwdrobnoustrojowymi i nadzór nad stosowaniem antybiotyków na całym świecie.
W części poświęconej terapii uzależnienia od palenia papierosów dodano dwa leki nie zawierające nikotyny — bupropion i wareniklinę. Ma to na celu między innymi wsparcie kampanii WHO „Zaangażuj się w rzucenie palenia”.