Naczelna Izba Aptekarska wydała komunikat, w którym nie zaleca wydawania odpowiedników leków przeciwzakrzepowych z rywaroksabanem i dabigatranem, a także zmiany wielkości opakowania w ramach tego samego leku.
Na styczniowej liście refundacyjnej pojawiło się nowe wskazanie refundacyjne dla leków z tymi dwoma substancjami czynnymi: Profilaktyka udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek ≥75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca (klasa ≥II wg NYHA). Jednocześnie to nowe wskazanie nie zostało uwzględnione na wykazie bezpłatnych leków dla pacjentów po ukończeniu 65. roku życia.
„Tym samym, niezależnie od wieku pacjenta refundacja doustnych antykoagulantów nowej generacji u chorych z migotaniem przedsionków możliwa będzie wyłącznie z odpłatnością pacjenta, której wysokość w zależności od produktu szczegółowo zdefiniowano w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2025 r” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Stanowisko NIA wynika z faktu, że osoba realizująca receptę nie ma możliwości weryfikacji wskazania do stosowania przepisanego leku, a także różnych wskazań dla tego samego leku o różnych wielkościach opakowania. Nie ma zatem także możliwości wypełnienia obowiązku poinformowania pacjenta o możliwości nabycia tańszego odpowiednika leku refundowanego.
NFZ w swoim komunikacie przypomniał natomiast , że w przypadku nieuprawnionej substytucji leków odpowiedzialność przed Narodowym Funduszem Zdrowia leży po stronie podmiotu prowadzącego aptekę.