Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał nowelizację “zarządzenia covidowego”. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia testów antygenowych do ratownictwa medycznego i tarczy dla onkologii oraz objęcia opieką w izolatoriach podopiecznych ZOL-i i DPS-ów z COVID-19.
Zgodnie ze zmianą, ratownicy będą mogli wykonać test antygenowy pacjentowi, przy każdej interwencji. Testy antygenowe są już wykorzystywane w oddziałach szpitalnych, SOR-ach i izbach przyjęć, zarówno dla pacjentów jak i personelu medycznego.
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego standardu opieki nad pacjentem w izolatorium dopuściła możliwość pobytu w izolatorium typu I podopiecznych Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych (ZOL) i Domów Pomocy Społecznej (DPS). Chodzi m.in. o osoby niesamodzielne, które wymagają opieki pielęgniarskiej bądź lekarskiej. W izolatoriach typu I, czyli podmiotach leczniczych np. sanatoriach, obok stawki za pobyt w izolatorium, w zarządzaniu dodano opłatę za gotowość.
Do nowej wersji zarządzenia covidowego wpisano tzw. tarczę dla onkologii. Placówki medyczne, które uczestniczą w diagnostyce i leczeniu pacjentów z nowotworami złośliwymi i realizują świadczenia na podstawie karty DILO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego), otrzymają dodatkowo 3% wartości rachunku, przekazanego do rozliczenia z Funduszem.
Wspomniano także Program Domowej Opieki Medycznej – system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19, należących do grup podwyższonego ryzyka, w ich domach. Pacjent zakwalifikowany do programu otrzyma pulsoksymetr. To niewielkie urządzenie, dzięki któremu będzie samodzielnie sprawdzał poziom saturacji, czyli natlenienia krwi. Do programu kwalifikują lekarze i pielęgniarki POZ.
Kwalifikacja jest oparta na teleporadzie. Po przeprowadzonej rozmowie i spełnieniu kryteriów kwalifikacji pacjent dołączy do programu. Jednocześnie lekarz lub pielęgniarka aktywuje aplikację PulsoCare, która służy do zdalnego przekazywania odczytów danych o saturacji z osobistego pulsoksymetru.
Urządzenie trafi bezpośrednio do domu pacjenta, zaś aplikację pacjent pobiera na swój telefon komórkowy. Aplikacja i pulsoksymetr są bezpłatne.