Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!
Kim jest współczesny polski senior z perspektywy farmaceuty? Z czym się boryka w zderzeniu z systemem ochrony zdrowia? Zapraszamy do lektury niezwykle ważnego wywiadu, który przybliża jeden z najpilniejszych tematów współczesnej opieki zdrowotnej – opiekę farmaceutyczną w geriatrii. W rozmowie z mgr farm. Karoliną Wotlińską-Pełką, Prezes Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Częstochowie odkrywamy, jak rosnąca liczba seniorów w Polsce stawia przed farmaceutami nowe wyzwania, ale i otwiera możliwości, by stać się kluczowymi partnerami w zapewnieniu zdrowia tej szczególnej grupie pacjentów. W wywiadzie poruszamy również temat narzędzi, które pomagają farmaceutom optymalizować farmakoterapię seniorów oraz omawiamy przykłady problemów lekowych, takich jak „potrójna kaskada”.
Szczepienia dzieci i młodzieży w aptekach to innowacyjne rozwiązanie, które z po wodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach. Dlaczego warto iść tą drogą? Apteki są dosłownie na wyciągnięcie ręki – w 5 minut pieszo dotrze do nich ponad połowa mieszkańców Unii Europejskiej. Dodajmy do tego długie godziny otwarcia, możliwość umówienia się na szczepienie „od ręki”, a nawet w weekendy. To komfort i wygoda, jakiej potrzebują współczesne rodziny, a także doskonały sposób na uzupełnienie zaległych szczepień. W bieżącym numerze przyglądamy się zagranicznym doświadczeniom z wprowadzeniem szczepień aptecznych dla nieletnich.
Zdarza się, że małe zmiany stosowania leków mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Z pozoru standardowy przypadek diagnostyczny ujawnił poważne konsekwencje interakcji lekowych, prowadzących do ciężkiej hiperkaliemii i ostrej niewydolności nerek. Jak doszło do takiego stanu? Jakie błędy popełniono i jakie kroki podjęto, by odwrócić powikłania? W najnowszym artykule o koncyliacji lekowej przedstawiamy historię 70-letniej pacjentki przyjętej na Oddział Kliniczny Onkologii. Jest ona doskonałą ilustrują tego, jak istotne jest skrupulatne monitorowanie farmakoterapii przez farmaceutę.
Zawroty głowy to powszechna i skomplikowana dolegliwość, dotykająca zwłaszcza seniorów. Omawiamy przyczyny, diagnostykę oraz możliwości leczenia zawrotów głowy, zwracając uwagę na różnorodność ich etiologii – od zaburzeń laryngologicznych po działania niepożądane farmakoterapii. Farmaceuci mogą odegrać kluczową rolę w identyfikacji potencjalnych przyczyn zawrotów głowy wynikających z interakcji lekowych.
Poznajcie Apotheek Sint-Janshospitaal, gdzie czas jakby się zatrzymał, a zabytkowe wnętrza przenoszą nas wprost do XVII wieku. Zachwyćcie się bogactwem zielarstwa i ziołolecznictwa w urokliwym ogrodzie roślin leczniczych, który przypomina o dawnych czasach, kiedy to natura była głównym źródłem medykamentów. Zapraszamy do fascynującej podróży po Brugii – mieście, które kryje w sobie nie tylko malownicze kanały i bogatą historię, ale także unikalne ślady dawnej farmacji! Spacerując wąskimi uliczkami i podziwiając architektoniczne cuda tego flamandzkiego klejnotu, odkrywamy apteki, które przetrwały wieki, zachowując swój autentyczny charakter i niezwykłe historie.
Zachęcamy także, aby dołączyć do kolejnej części naszych recepturowych wędrówek – wyjątkowego zakończenia fascynujące go cyklu poświęconego europejskim receptariuszom. Tym razem skupiamy się na niezwykłych lekach „robionych” na Słowacji, które mimo swojej tradycyjnej formy, mają w sobie nowoczesny potencjał terapeutyczny. Zbliżamy się do zakończenia tej podróży, zapraszając jednocześnie do refleksji nad przyszłością receptury w Polsce.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja Aptekarza Polskiego