W ramach programu DOM wykonano ponad 3,5 miliona pomiarów pulsoksymetrem, udzielono blisko 115 tys. konsultacji i teleporad, a prawie 5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem trafiło w porę pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego – wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia.
Na czym polega program i jaki ma cel? – COVID-19 ma tę specyfikę, że może przejść szybko z fazy bezobjawowej do fazy ostrej niewydolności. Lekarze i pielęgniarki z Centrum Kontaktu, którzy monitorują i analizują wyniki zdalnych pomiarów, podkreślają, jak ważne jest bieżące monitorowanie zdrowia. Dlatego apeluję o to, aby każdy kto otrzyma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa skorzystał z programu. Użycie pulsoksymetru i aplikacji Domowa Opieka Medyczna może uratować nasze zdrowie, a nawet życie – zaznacza wiceminister zdrowia Anna Goławska.
W przypadku, kiedy wyniki pomiarów będą nieprawidłowe, do pacjenta zadzwoni konsultant i umówi teleporadę z lekarzem w razie konieczności. Program zakłada również możliwość skorzystania ze wsparcie psychologa.