Ukazały się dwa komunikaty Ministra Zdrowia w sprawie dostępności leków. Dotyczą one leku kardiologicznego z atenololem oraz preparatu z hydroksychlorochiną, stosowaną w leczeniu malarii, reumatoidalnego zapalenie stawów oraz chorób skóry takich jak toczeń i fotodermatozy.
Z uwagi na zaprzestanie przez podmiot odpowiedzialny, firmę Sanofi-Aventis wprowadzania do obrotu na terytorium Polski leku Atenolol w dawce 25 mg oraz 50 mg “obecnie występują problemy z zapewnieniem dostępności tego leku“. W Polsce nie ma zarejestrowanych innych leków z tą substancją czynną, dlatego Minister Zdrowia wydał zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu leków sprowadzanych z zagranicy. Otrzymało je kilka hurtowni na sprowadzenie następujących preparatów:
- InPharm: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg
- Allpharm Sp. z o.o. sp. k.: Atenolol CF 50 mg, tabletki powlekane po 50 mg
- DELFARMA Sp. z o.o.: Atenolol LPH, tabletki po 50 mg
- MEDEZIN Sp. z o.o.: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Aminol, tabletki po 50 mg, UTL-25, tabletki po 25 mg
- MEDINN Sp. z o.o.: Atenolol, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
- PharmaVitae Sp. z o.o. sp.k.: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol Sanofi 25, tabletki po 25 mg, Atenolol Sanofi 50, tabletki po 50 mg; Atenolol LPH 50 mg, tabletki po 50 mg oraz Atenolol 25 mg, tabletki po 25 mg
Drugi z komunikatów dotyczy leku Hydroxychloroquine Adamed, który jest odpowiednikiem Plaquenilu w dawce 200 mg. Lek uzyskał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski i jest dostępny, co oznacza, że nie ma już podstaw do wydawania zgód na wprowadzenie czas określony i sprowadzanie z zagranicy leków w ramach importu docelowego, w tym leku Plaquenil.