– W opiece farmaceutycznej nie chodzi o to, aby coś komuś zabrać, żeby z kimś się ścigać. Chodzi o to, aby przekierowywać pacjentów, do tych fachowców, którzy są w stanie im pomóc – mówił Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, podczas debaty „Nowy wymiar zawodu farmaceuty – jak wykorzystać szanse i pokonać nadchodzące wyzwania?” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.
– Każdy milion pacjentów, którzy zostaną zaszczepieni w aptekach, będzie milionem pacjentów, którzy odciążą lekarzy. Każde 100 tysięcy recept kontynuowanych sprawi, że tych 100 tysięcy pacjentów nie trafi do przychodni, co z kolei spowoduje, że lekarz w tej przychodni będzie miał możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów – wskazywał Byliniak.
– Farmacja ze względu na pandemię COVID-19 rozwija się w całej Europie w tempie ekspresowym. Pandemia przyniosła nam akcelerację, wykładniczy wzrost potrzeb pacjentów. Wydaje się, że w całej Europie wszyscy rozumieją, że m.in. apteka jest tym miejscem, do którego można skierować pacjentów, można farmaceutów zaangażować w pomoc. Ten kierunek należy kontynuować. Przed sobą mamy dyskusję o drobnych dolegliwościach; możemy też otworzyć dyskusję o formule farmaceuty rodzinnego, który zajmuje się opieką nad konkretnym pacjentem, który jest wybierany przez pacjenta, aby mógł nadzorować jego farmakoterapię w chorobach przewlekłych. Mamy też obszar profilaktyki, czyli wykrywania chorób układu krążenia – dodał wiceprezes NRA.
– Nauczyliśmy się rozumieć zależności w systemie ochrony zdrowia, nauczyliśmy się dyskutować o tym w sposób otwarty – dodał.
Cała debata do obejrzenia poniżej