Ukazał się projekt marcowej listy leków refundowanych. Wraz z jego publikacją Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie braku nowych terapii i kompleksowej zmiany programu lekowego dla pacjentów cierpiących na raka gruczołu krokowego na najbliższym wykazie refundacyjnym, który miałby obowiązywać od 1 marca 2023.
Jak czytamy w komunikacie:
Pomimo przygotowania przez Ministerstwo Zdrowia kompleksowej zmiany programu lekowego B.56. Leczenie chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10: C61) wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom pacjentów oraz klinicystów, powyższe zmiany nie zostaną wprowadzone na marcowe Obwieszczenie Ministra Zdrowia z powodu braku zgód firm Astellas Pharma Sp. z o.o. – podmiotu odpowiedzialnego dla leku Xtandi (enzalutamid) oraz Janssen – Cilag Polska sp. z o.o. – podmiotu odpowiedzialnego dla leku Erleada (apalutamid). Pozyskanie zgód wszystkich stron posiadających decyzje refundacyjne w tym programie jest niezbędnym etapem w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez Ministra Zdrowia.
Zmiana miały doprowadzić do uwzględnienia wszystkich opcji leczenia w ramach jednego programu lekowego, w tym miała uwzględniać leki znajdujące się w procesie refundacyjnym – apalutamid w mHSPC (Metastatic Hormone-Sensitive Prostate Cancer – przerzutowy, wrażliwy na hormony rak prostaty) oraz kabazytaksel, olaparyb w mCRPC (Metastatic Castration-Resistant Prostate Cancer – oporny na kastrację rak gruczołu krokowego z przerzutami). Jednocześnie octan abirateronu miał przejść z programu lekowego B.56 do katalogu chemioterapii.
Podpisujący komunikat Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w resorcie zdrowia – napisał, iż Minister Zdrowia „wyraża ubolewanie z powodu zablokowania zmian przez firmy farmaceutyczne” i zwrócił uwagę, że takie sytuacje wskazują na potrzebę wprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej. Odniósł się w ten sposób to obowiązujących obecnie wymogów prawnych zobowiązujących do uzgadniania wszelkich modyfikacji programu lekowego z podmiotami, które już w danym programie mają swoje leki.
Czytaj także: Rak prostaty: rozwiązania i rekomendacje działań.