Limfocyty CAR-T będą po raz pierwszy wytwarzane w Polsce i informuje Agencja Badań Medycznych. Innowacja pomoże chorym na ostrą białaczkę limfoblastyczną i chłoniaka Burkitta.
Jak czytamy w komunikacie Agencji: „Terapia CAR-T jest znaczącym przełomem w medycynie, jednak jej dostępność w Polsce jest ograniczona, co wynika z dużych kosztów produktów komercyjnych i wymagań wobec ośrodków leczących. Jak dotąd zastosowano ją tylko u nielicznych pacjentów w Polsce„.
Liderem projektu jest Warszawski Uniwersytet Medycznego. Przedsięwzięcie pn. „Polish Chimeric Antigen Receptor T-cell Network” polega na optymalizacji terapii CAR-T, produkcji limfocytów w Polsce, opracowaniu CAR-T-cells w nowych wskazaniach oraz zwiększeniu dostępności terapii. Ma to zostać osiągnięte dzięki ograniczeniu kosztów produktu i stworzeniu sieci ośrodków. Koszt pojedynczego leku ma wynieść ok. 150 000 zł, czyli blisko 9-krotnie mniej w porównaniu z już dostępnymi produktami komercyjnymi, Uważa się, że pozwoli to na włączeniu do terapii w sumie 250 chorych, z czego CAR T-cells zostanie zastosowane u 180 pacjentów w latach 2024-2025.