Bezpłatne konsultacje farmaceutyczne Nowy Lek dostępne dla pacjentów w Poznaniu już od 11 lipca. Projekt rusza dzięki współpracy pomiędzy Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznych Usług Medycznych, Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Aptekarską.
Źródło: Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych
Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) jest podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, prowadzonym w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Podmiotem tworzącym Ośrodek jest Miasto Poznań.
Czytaj także: Lekarze i farmaceuci o usłudze farmaceutycznej Nowy Lek
Nowy Lek (NMS – New Medicine Service) jest trzyetapową konsultacją farmaceutyczną świadczoną w ramach opieki farmaceutycznej. Przeznaczone jest dla pacjenta, który w ramach terapii choroby przewlekłej (np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, astmy, POChP, hipercholesterolemii) otrzymał po raz pierwszy receptę wystawioną na lek wcześniej przez niego niestosowany, zarówno w momencie zdiagnozowania choroby, jak i podczas kontynuowania leczenia. Przez “nowy lek” rozumie się nową substancję czynną, ale także nową postać leku (na przykład o modyfikowanym uwalnianiu) czy też zmienioną drogę podania leku (np. zmiana z preparatu doustnego na system transdermalny).
Czytaj także: Usługa farmaceutyczna Nowy Lek – wnioski z debaty z udziałem ekspertów
Zespół ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej opracował Zalecenia dotyczące postępowania u chorych objętych świadczeniem zdrowotnym w ramach konsultacji farmaceutycznej Nowy Lek. Aktualnie dostępne jest wydanie II zmienione.