Naczelna Izba Aptekarska przygotowała komunikat przypominający w sprawie implementacji „dyrektywy antyfałszywkowej”. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska przypomina, że zbliża się zakończenie okresu przejściowego dotyczącego jej wdrożenia.
Jak się okazuje, duża ilość generowanych błędów wynika z zamiany wielkości liter (aktywny klawisz Caps Lock) lub nieprawidłowej konfiguracji skanera. Rozwiązaniem jest aktualizacja systemu aptecznego oraz weryfikacja prawidłowości ustawień urządzenia czytającego kody.
W celu wyeliminowania przypadków występowania alertów skutkujących brakiem możliwości wydania leku pacjentowi podczas jego obsługi, Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje weryfikację oryginalności (bez wycofania identyfikatora) na etapie przyjęcia dostaw. Warto ponadto pamiętać, że po wycofaniu unikalnego identyfikatora jego przywrócenie jest możliwe przez 10 dni. W sprawie przywracania statusu leku w PLMVS komunikat udostępniła także Fundacja KOWAL w połowie kwietnia, informując, iż Zwracając lek do hurtowni należy pamiętać o zmianie statusu leku na AKTYWNY, w innym przypadku hurtownia może odrzucić zwrot. Opisany powyżej limit czasowy 10 dni płynie od momentu wycofania danego leku, dlatego sugerujmy, aby nie zwlekać z przywróceniem statusu produktu w Systemie PLMVS.
Ponadto przypomina się, iż:
- skanowaniu i weryfikacji oryginalności podlegają leki o kategoriach dostępności Rp, Rpz, Rpw i Lz – z wyłączeniem produktów leczniczych wskazanych w załączniku nr 1 Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/161;
- skanowaniu, weryfikacji oraz wycofaniu identyfikatora (kodu) podlega każde opakowanie;
- weryfikacji oryginalności nie podlegają leki o kategorii OTC – z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających substancję czynną omeprazolum, w dawce 20 mg, w postaci kapsułek.
Jednocześnie 21 maja Fundacja KOWAL informowała, że w analizie alertów w zakresie błędów technicznych wykorzystuje się automatyzację procesów, między innymi poprzez wysyłkę odpowiednich informacji z adresu plmvo.support@nmvo.pl. W związku z powyższym Fundacja opublikowała instrukcję ustawienia domeny nmvo.pl jako bezpiecznego nadawcy. Takie postępowanie pozwala uzyskać pewność, że apteka otrzyma wiadomość dotyczącą wygenerowanych alertów i dalszych niezbędnych kroków.