Dolnośląska Izba Aptekarska przygotowała opracowanie w formie graficznej osób, którym farmaceuta może wystawić receptę pro familia. Przedstawiono najczęstsze, ale nie wszystkie przypadki w oparciu o Ustawę Prawo farmaceutyczne Art. 96b. 3. oraz orzecznictwo sądowe.
Szczególne wątpliwości wzbudza możliwość wystawienia recepty dla osoby, z którą farmaceuta pozostaje w związku nieformalnym „we wspólnym pożyciu”. Jak zwracają uwagę autorzy komunikatu frmaceuta jest uprawniony do wystawienia recept dla tej osoby, natomiast nie ma uprawnień do wystawiania recept dla rodziny tej osoby, jak ma to miejsce w przypadku małżeństwa.
Jednocześnie definicja wspólnego pożycie nie jest zdefiniowana w ustawie. Można jedynie opierać się na ustaleniach sądów, według których „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” określa osobę, która pozostaje z inną osobą w takiej relacji faktycznej, w której pomiędzy nimi istnieją jednocześnie więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe)„.
Więcej na temat recept wystawianych przez farmaceutów:
Memorandum prawne w sprawie prawnych aspektów ordynacji leków przez farmaceutów
POIA: Wystawianie recept pro auctore i pro familia przez farmaceutów – przewodnik techniczny