Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed nową substancją psychoaktywną – od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4’M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”.
Chemicznie jest to syntetyczny katynon, analog substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ma jednak opóźnione działanie, co stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Używany zarówno samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami był przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów. Rozprowadzany jest głównie w postaci proszku lub kryształów.
Zgodnie z informacją GISu, po zażyciu α-PHiP mogą wystąpić: nadmierne pobudzenie, halucynacje, urojenia, psychozy, bezsenność, brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk, zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszność i zgon.