GIF wydał komunikat w sprawie substancji HHC – heksahydrokanabinolu, w nawiązaniu do rosnącej ilości zapytań na temat statusu prawnego tego związku.
Inspekcja Farmaceutyczna przypomina, że heksahydrokanabinol został wskazany w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1665) jako substancja psychotropowa grupy I-P (pkt. 96) i występuje w tym załączniku pod nazwą (6aR, 10aR)-6a,7,8,9,10,10a-heksahydro-6,6,9-trimetylo-3-pentylo-6H-dibenzo[b,d]piran-1-ol.
W związku z powyższym HHC jest substancją kontrolowaną, a jej posiadanie, stosowanie, wytwarzanie, przerabianie, przetwarzanie, dystrybucja oraz wszelkie inne czynności z nią związane są objęte reżimem przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.
Heksahydrokanabinol chemicznie różni się nieznacznie od THC – tetrahydrokanabinolu, który jest jednym z najlepiej poznanych i przebadanych składników aktywnych konopi. Niewielka zmiana w strukturze (uwodornienie) cząsteczki powoduje, że HHC jest prawdopodobnie bardziej stabilnym związkiem, który również wiąże się z receptorami układu endokanabinoidowego, ale z mniejszym powinowactwem. Spodziewane jest zatem słabsze działanie w porównaniu do THC przy zbliżonym profilu działania. Należy jednak zaznaczyć, że HHC nie jest wystarczająco dobrze przebadany, aby wysuwać zdecydowane wnioski na temat siły i profilu aktywności. Najczęściej obecnie stosowaną metodą aplikacji HHC jest waporyzacja.
Wątpliwości pytających najprawdopodobniej wynikają z faktu, że przez niektórych sprzedawców HHC przedstawiany jest jako „całkowicie legalny analog THC”, ze względu na sposób pozyskiwania i pochodzenie. Nie pozwala to jednak ominąć przepisów, ze względu na obecność HHC we wspomnianym załączniku.