Apteka szpitalna pełni istotną rolę w działalności szpitala, a jej zadania wykraczają poza dystrybucję leków. Jedną z dodatkowych aktywności jest sporządzanie analiz. Obejmują one działania związane między innymi z oceną jakości, bezpieczeństwa oraz efektywności terapii farmakologicznej.
Chciałam podzielić się analizami, jakie zainicjowałam z ramienia apteki szpitalnej w WSS w Zgierzu i jednocześnie zachęcić farmaceutów szpitalnych do przeprowadzania takich projektów.
Analiza zleceń na albuminy
Szczegółowa ocena ilości podawanych albumin z podziałem na klasy i oddziały daje możliwość weryfikacji bezpieczeństwa farmakoterapii. Analiza ta wpływa również na poprawę farmakoekonomiki szpitala. Oceniana jest zgodność podawania albumin z wytycznymi:
- klasa I – podanie albumin jest wskazane, ze względu na udokumentowane korzyści z takiego postępowania
- klasa II – należy rozważyć podanie albumin ze względu na potencjalne korzyści z takiego postępowania, np. pooperacyjne uzupełnienie w przypadku zabiegu kardiochirurgicznego, w transplantacji serca, wątroby, płuc, w diagnostyce zespołu wątrobowo-nerkowego
- klasa III – można rozważyć podanie albumin, chociaż korzyść z takiego postępowanie jest niejasna, np. w przypadku zespołu nerczycowego opornego na leczenie samymi diuretykami
- klasa IV – nie należy rozważać podania albumin ze względu na brak potencjalnych korzyści z takiego postępowania, np. niewydolność oddechowa, niedożywienie, udar mózgu, hipoalbuminemia
Czytaj także: Kontrola racjonalnej farmakoterapii: bezpieczeństwo i efektywność
Analiza farmaceutyczna
Analiza dotyczy oddziałów zabiegowych i wskazuje, jaki procent był operowany, czy pacjenci otrzymali antybiotyk okołooperacyjnie, a jeśli tak, to jaki. Ocena historii chorób obejmuje także weryfikację, podania leków zapobiegających chorobie zakrzepowo-zatorowej. Taka analiza wpływa na bezpieczeństwo pacjentów, ale również na warstwę ekonomiczną, gdyż poprawnie prowadzona terapia okołooperacyjna skraca czas hospitalizacji.
Przykładowo, analiza losowo wybranych historii chorób 30 pacjentów z oddziałów zabiegowych wykazała, że antybiotyki otrzymało 93% po przebytych zabiegach. W profilaktyce antybiotykowej okołooperacyjnej najczęściej stosowany był cefazolin. U 80% pacjentów podano profilaktycznie leki przeciwzakrzepowe – w 96% była to endoksaparyna. Leki przeciwbólowe otrzymało 96% pacjentów, przy czym w 18% były to leki opioidowe.
Analiza farmakologiczna
Analiza farmakologiczna ma na celu wykrycie potencjalnych interakcji pomiędzy lekami przyjmowanymi przez pacjenta z uwzględnieniem siedmiu kategorii problemów. Podczas takiej analizy warto zwrócić uwagę na pory przyjmowania antybiotyków oraz zasady stosowania leków – z pokarmem lub na czczo.
- Wzmożone działanie depresyjne na ośrodkowy układ – podczas łącznego stosowania leków nasennych, uspokajających, leków przeciwdepresyjnych, przeciwhistaminowych, metyldopy.
- Wpływ na stężenie glukozy – propranolol (nieselektywny antagonista receptora beta1-adrenergicznego) opóźnia ponowny wzrost poziomu glukozy po podaniu insuliny. Leki antykoncepcyjne, glikokortykosteroidy – osłabiają obniżenie stężenia glukozy we krwi.
- Glikozydy nasercowe – hiperkalcemia i hipokaliemia nasilają działanie glikozydów. Potencjalna interakcja dotyczy ich stosowania z lekami przeczyszczającymi, moczopędnymi, glikokortykosteroidami.
- Podwyższone ryzyko krwawienia – należy zwrócić uwagę na leki przeciwpłytkowe (kwas acetylosalicylowy) oraz antagonistów ADP.
- Wzmożone działanie nefrotoksyczne i fototoksyczne – antybiotyki aminoglikozydowe zwiększają działanie neurotoksyczne cefalosporyn.
- Inhibitory pompy protonowej (IPP) – w połączeniu z itrakonazolem następuje zmniejszenie wchłaniania o 65%. IPP powodują również zwiększenie wchłaniania sakwinawiru o 80%.
- Antybiotyki o szerokim spektrum działania powodują zakłócenia krążenia jelitowo-wątrobowego, co potencjalnie może powodować osłabienie działania leków antykoncepcyjnych.
Analiza wiedzy pacjentów
Anonimowa ankieta to narzędzie, którym można sprawdzać wiedzę pacjentów. Takie ankiety – dotyczące wiedzy pacjenta w zakresie leczenia w domu – przeprowadzono wśród pacjentów oddziału chirurgicznego i SORu. W ankiecie wzięło udział 17 osób.
1. Czy pacjent przyjmował (ambulatoryjnie) łącznie preparaty zawierające żelazo i witaminę C?
- 29 % pacjentów odpowiedziało – TAK
- 71% pacjentów odpowiedziało – NIE
2. Czy pacjent przyjmował łącznie z innymi lekami preparaty z błonnikiem?
- 18% pacjentów odpowiedziało – TAK
- 82% pacjentów odpowiedziało – NIE
3. Czy pacjent przyjmował ambulatoryjnie leki zgodnie z reżimem godzinowym?
- 94% pacjentów odpowiedziało – TAK
- 6% pacjentów odpowiedziało – NIE
4. Czy pacjent przyjmował lek do ostatniej dawki?
- 82% pacjentów odpowiedziało – TAK
- 18% pacjentów odpowiedziało – NIE
5. Czy pacjent przyjmował antybiotyk?
- 88% pacjentów odpowiedziało – TAK
- 12% pacjentów odpowiedziało – NIE
W celu dalszej edukacji pacjentów w zakresie interakcji i antybiotykoterapii na pikniku zdrowia w Łodzi przeprowadziliśmy przy współpracy z pielęgniarkami z WSS w Zgierzu i OIA w Łodzi akcję edukacyjną.
Fot. z archiwum Autorki