„Aktualne kierunki badań w naukach farmaceutycznych – Forum Młodych 2023” – pod takim hasłem odbyła się konferencja, stanowiąca szansę i wyzwanie dla młodych naukowców – studentów, doktorantów, pracowników uczelni czy też instytucji zajmujących się badaniami w dziedzinie farmacji, a także nauk medycznych.
I Ogólnopolskie Forum Młodych odbyło się 2 marca i zostało zorganizowane przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego we współpracy z Wydziałem Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Lubelską Okręgową Izbą Aptekarską. Wydarzenie miało charakter zdalny i opierało się na przedstawieniu w formie ustnej dziesięciominutowej prezentacji swoich osiągnięć przez młodych naukowców. Udział w konferencji był bezpłatny, a uczestnikom zapewnił punkty edukacyjne.
Ponieważ była to pierwsza konferencja o takiej tematyce, zapytaliśmy o opinię kilka osób, które brały w niej udział. Wypowiedzi Tomaszowi Karabinowi, studentowi farmacji w UM w Lublinie i uczestnikowi konferencji, udzieliła prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak – prezes Lubelskiego Oddziału PTFarm, jako Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego konferencji.
Tomasz Karabin: Zorganizowana przez Państwa konferencja była wydarzeniem bez precedensu. Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takiego wydarzenia?
Prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak: Pomysł zrodził się dwa lata temu, na zjeździe Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (2021). Wydarzenie to również odbyło się w Lublinie i w zasadzie było zorganizowane przez ten sam zespół. Dedykowane było farmaceutom, naukowcom, jednak nie było tam sesji dla młodzieży. Pojawiły się wtedy pomysł, aby stworzyć dla nich osobne wydarzenie – Forum Młodych. Zaplanowaliśmy je na 2023 rok.
Tomasz Karabin: Konferencja była niezwykle ciekawym doświadczeniem, miała też ambitne cele. Czy udało się Państwu zrealizować wszystkie założenia?
Prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak: Wszystkie założenia konferencji zostały spełnione, ponieważ chcieliśmy, aby była dedykowana młodzieży – ludziom, którzy de facto nie mają jeszcze prawa wykonywania zawodu, nie są pełnoprawnymi farmaceutami – są studentami lub doktorantami, młodymi pracownikami uczelni. Chcieliśmy dać im szansę podzielenia się swoimi wynikami badań, a także, aby nabrali „wprawy”. Dlatego, na przykład, wszystkie prezentacje były ustne, a nie było sekcji posterowej, co rzadko zdarza się na tego typu konferencjach.
Tomasz Karabin: Zainteresowanie przerosło oczekiwania. Czy spodziewaliście się Państwo aż tak dużej liczby zgłoszeń i czy udało się sprostać im organizacyjne?
Prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak: Zainteresowanie było bardzo duże, co stanowiło dla nas mały problem logistyczny. Zakładaliśmy, że będzie to jeden dzień z zakończeniem około godziny 17:00. Natomiast zgłosiło się bardzo dużo chętnych, a tematyka wystąpień była przeróżna.
Pierwszym źródłem informacji było ogłoszenie na stronie Zarządu Głównego PTFarmu. Informacja była też zamieszczona w zakładce „Aktualności” Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, na stronie Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, a także członkowie Komitetu Organizacyjnego wysyłali personalne maile do Katedr poszczególnych Uniwersytetów w Polsce.
Trzeba było powołać Komitet Organizacyjny. Pracował on bardzo sprawnie – członkowie podzieli się i każdy zespół odpowiadał za zorganizowanie jednej sesji, których łącznie było trzy. Wszyscy bardzo aktywnie uczestniczyli w konferencji podczas jej trwania. Chcieliśmy uatrakcyjnić całe spotkanie dlatego każda sesja rozpoczynała się wykładem tematycznie związanym z tytułem sesji. Wykład inauguracyjny wygłosiła Pani Profesor Agnieszka Kaczor. Miłym gestem było to, że wszyscy prelegenci bardzo chętnie się zgodzili takie wykłady poprowadzić, pomimo tego, że całe spotkanie było bezpłatne. Doceniamy, że znaleźliśmy chętnych, którzy podzieli się swoją wiedzą.
Tomasz Karabin: Uczestnicy zdobyli wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Z jakimi jeszcze korzyściami wiązał się udział w konferencji?
Prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak: Każdy uczestnik – zarówno ten, który brał udział czynny, jak i bierny otrzymywał certyfikat uczestnictwa. W każdej sesji zostały wybrane trzy najlepsze doniesienia, które zostały wyróżnione. Będzie to ogłoszone na stronie Zarządu Głównego.
Tomasz Karabin: Konferencja okazała się sukcesem. Czy w związku z tym planujecie Państwo kolejną edycję Ogólnopolskiego Forum Młodych?
Prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak: Tak. Specjalnie nazwaliśmy tą konferencję pierwszą, bo planujemy organizować takie spotkanie co roku. W związku z dużym zainteresowaniem w tym roku już wiemy, że będziemy organizować kilka sesji równolegle lub będzie to spotkanie dwudniowe.
2 marca 2023 roku odbyła się pierwsza konferencją dla młodych i zaplanowaliśmy jeden dzień, aby sprawdzić zainteresowanie. Nie wiedzieliśmy, na ile osób ją przygotować, jednak było nam bardzo miło, że tych uczestników zgłosiło się dużo więcej niż przewidywaliśmy.
Swoją opinią na temat wydarzenia podzieliła się również z nami prof. dr hab. Anna Gumieniczek, członkini Komitetu Naukowego:
– „Druga część tego wydarzenia obejmowała doniesienia na temat nowoczesnych badań nad lekiem i była bardzo bogata pod względem liczby zgłoszonych prezentacji. Dotyczyła ona zarówno badań nad lekiem syntetycznym, jak i substancjami pochodzenia roślinnego. Duże wrażenie zrobiły prezentacje opisujące nowe metody czy procedury analityczne np. kriomikroskopię elektronową czy reflektancję kierunkową.
Wysoko oceniam poziom prac prezentowanych podczas konferencji, szczególnie pod względem różnorodności tematów i osiągniętych wyników. Na uwagę zasługują także walory wizualne przygotowanych prezentacji oraz sposób ich prezentowania przez poszczególnych prelegentów.
W sesji brali udział w większości młodzi adepci nauki, w tym wielu studentów pracujących w ramach studenckich kół naukowych oraz doktoranci. Wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem i swobodą wypowiedzi. Myślę, że nasza konferencja będzie dla nich bardzo udanym, pierwszym lub kolejnym krokiem do rozwijania swojej pasji czy kariery naukowej.”
Wydarzenie zebrało wiele pozytywnych opinii, co doskonale podsumowuje komentarz jednej z uczestniczek – studentki V roku farmacji w UM w Lublinie – Weroniki Kowalczuk:
– „Udział w takiej konferencji to bardzo cenna lekcja. Pozwolił na pokazanie i pochwalenie się innym, nad czym pracowaliśmy, ukazanie wyników, a także zainspirowanie młodych do działania. Podczas prezentowania każdy mógł zadać nam pytania czy wypowiedzieć uwagi – nad każdą wspólnie z współautorami dyskutowaliśmy i staraliśmy się wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
Doskonała organizacja wydarzenia pozwoliła na płynny jego przebieg. Ograniczony czas wypowiedzi każdego z uczestników, sprawił, że przekazywane informacje były treściwe i konkretne. Dodatkowo profesjonalizm i miłe podejście ze strony osób prowadzących przyczyniło się do tego, że obecny przed występem stres znikał w momencie zapowiadania uczestnika.”
I Ogólnopolskie Forum Młodych zostało objęte patronatem honorowym przez J.M. Rektora UM w Lublinie prof. dr. hab. Wojciecha Załuskę. Wydarzenie to jest jednym z nielicznych tego typu, daje obiecujące perspektywy na przyszłość i pozwala młodym naukowcom podzielić się swoją wiedzą i zdobyć doświadczenie.