Już 14 listopada wraz Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy – jest to doskonała okazja, by wspólnie szerzyć świadomość o cukrzycy i promować zdrowe nawyki wśród naszych pacjentów. W ramach tej wyjątkowej kampanii, serdecznie zapraszamy wszystkie apteki do zaangażowania się i wsparcia akcji!
Założenia Kampanii
1. Edukacja i promocja zdrowia – wywieszenie plakatu w aptece (do samodzielnego wydruku lub odbioru w biurze Naczelnej Izby Aptekarskiej lub Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie), który będzie informował pacjentów o wydarzeniu.
2. Darmowe badania przesiewowe – zachęcamy do przeprowadzania darmowych testów diagnostycznych stężenia glukozy z krwi włośniczkowej, w wybranym dniu w listopadzie lub grudniu. Wybieramy jeden lub dwa dni w miesiącu i informujemy pacjentów o możliwości wykonania badania (glukometr i paski ze środków własnych).
3. W kampanii mogą brać udział wszystkie apteki, które wyrażą chęć, natomiast badania przesiewowe stężenia glukozy w krwi włośniczkowej mogą wykonywać tylko farmaceuci, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny dla farmaceutów w zakresie wykonywania badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii. Apteka musi posiadać umowę na odpady medyczne oraz spełniać wymagania lokalowe do przeprowadzania testów diagnostycznych. Pod poniższym linkiem znajduje się formularz zgłoszeniowy:
4. Ankieta i zbieranie danych – zgromadzone dane zostaną opracowane i posłużą do udokumentowania skuteczności badań przesiewowych w aptekach. Przed wykonaniem badania pacjent wypełnia kwestionariusz FINDRISC oraz podpisuje zgodę. Zebrane anonimowe wyniki pomiaru i ankiety następnie przekazujemy do koordynatora projektu w formie Excel na adres: artur.jedra@oia.waw.pl lub poprzez poniższy link:
Zainteresowane apteki mogą dołączyć do akcji
w przeciągu dwóch miesięcy
poprzez link rejestracyjny i realizować badania przesiewowe
do końca grudnia.
Pacjenta należy poinformować,
że badanie wykonujemy na czczo lub jako tzw. glikemię przygodną.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy pomóc pacjentom w identyfikacji ryzyka cukrzycy, a także zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby. Wszystkie zebrane dane przyczynią się do lepszego zrozumienia cukrzycy w Polsce i dalszego rozwoju opieki farmaceutycznej. Prosimy o włączenie się do akcji i wspólne szerzenie wiedzy o cukrzycy! Wasza rola jest nieoceniona.
Załączniki do pobrania ze strony www.nowy-lek.pl:
- Algorytm postępowania
- Skala FINDRISC
- Ulotka dla pacjenta: „Profilaktyka cukrzycy”
- Ulotka dla pacjenta: „Cukrzyca”
Dodatkowo kliknij aby pobrać: