Farmaceuci będą mogli – po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji – wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 w dedykowanych do tego punktach, zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 – wynika z informacji przekazanych redakcji Aptekarza Polskiego przez Ministerstwo Zdrowia.
Farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia przeciw COVID-19
Zgodnie z nieobowiązującą jeszcze ustawą z dnia 17 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która została przekazana do Senatu RP, farmaceuci będą mogli (po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji) wykonywać szczepienia przeciw COVID-19. Farmaceuci będą mogli wykonywać te szczepienia w dedykowanych do tego punktach, zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 – poinformowało redakcję Aptekarza Polskiego Ministerstwo Zdrowia.
Zgodnie z projektowanymi przepisami wynikającymi z projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza m.in. zmiany do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 i 2112) w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 do grupy zawodów, które będą mogły przeprowadzać szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 zostaną dodani fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni, posiadający kwalifikacje określone w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określi kwalifikacje ww. osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osób poddanych tym szczepieniom.
Dwuetapowe kursy już na przełomie lutego i marca?
Wydanie rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określi kwalifikacje osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 będzie możliwe po wejściu w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Druk Sejmowy 828).
Zgodnie z projektowanymi założeniami fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni, aby móc przeprowadzać szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 będą zobowiązani do odbycia dwuetapowego (e-learning + część praktyczna) kursu lub szkolenia przygotowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Praktyczna cześć szkolenia/kursu będzie realizowana przy współpracy z uczelniami, które prowadzą kształcenie na kierunku lekarskim, pielęgniarstwo lub położnictwo.
Zgodnie z projektowanymi założeniami szkolenia/kurs przygotowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego mogą rozpocząć się z końcem lutego lub na początku marca 2021 r. – dodaje Ministerstwo Zdrowia.