25 milionów obywateli Unii Europejskiej zmaga się z niepłodnością. Globalnie jest to problem co szóstej pary. Opracowano mapę porównującą dostęp do równych, bezpiecznych i skutecznych metod leczenia niepłodności – European Atlas of Fertility Treatment Policies 2024.
Skupia się na 3 kategoriach kryteriów: 1. Regulacje prawne dotyczące dostępu 2. Finansowanie/zwrot środków publicznych 3. Perspektywa pacjenta. Został opracowany dzięki współpracy Fertility Europe i Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF)
Polska jest na 19. miejscu tego rankingu w którym oceniono łącznie 49 państw. Wynik Polski to 62,1%, przy najlepszej ocenie Belgii – 89,5%, a najgorszej dla Kosowa – 7,8%.
Czytaj także: Polska ostatnia w „Atlasie antykoncepcji”
Postulaty, które towarzyszą publikacji atlasu wskazują na potrzebę uznania prawa do posiadania potomstwa jako uniwersalnego w całej Europie, zapewnienia równego dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia niepłodności czy dostarczania wysokiej jakości informacji na temat płodności i niepłodności.
Czytaj także: Niepłodność – bolączka współczesnego człowieka
Źródło: European Parliamentary Forum for Sexual and Reproductive Rights