Europejska Agencja Leków (EMA) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wzywają obywateli UE do zaszczepienia się przy przestrzeganiu zalecanego schematu szczepień. W miarę rozprzestrzeniania się wariantu Delta podkreśla się znaczenie ukończenia pełnego kursu szczepienia. Wstępne dowody sugerują, że obie dawki 2-dawkowej szczepionki COVID-19, takiej jak Comirnaty, Spikevax lub Vaxzevria, są potrzebne do zapewnienia odpowiedniej ochrony przed wariantem Delta.
Jak czytamy w komunikacie agencji: „Delta (B.1.617.2) to niepokojący wariant, który szybko rozprzestrzenia się w Europie i może poważnie utrudnić próby opanowania pandemii. Dowody sugerują, że jest on od 40% do 60% bardziej zakaźny niż wcześniejszy wariant alfa (Β.1.1.7), który był pierwszym poważnym wariantem wzbudzającym obawy w UE. Dodatkowo wariant Delta może wiązać się z większym ryzykiem hospitalizacji. ECDC szacuje, że do końca sierpnia wariant Delta będzie stanowił 90 procent wszystkich wirusów SARS-CoV-2 krążących w UE. To sprawia, że kraje muszą przyspieszyć programy szczepień, w tym podawanie drugich dawek tam, gdzie jest to zalecane.
EMA o zastosowaniu schematu mieszanego w cyklu szczepień
Agencja odniosła się także do praktykowania mieszanego schematu szczepienia przeciwko COVID-19, czyli podania przy drugiej wizycie szczepiennej innej szczepionki niż za pierwszym razem: „Heterologiczna strategia szczepień (czasami określana jako „mieszaj i dopasowuj”), w której inna szczepionka jest podawana jako druga dawka w zalecanym schemacie 2-dawkowym, była historycznie stosowana w przypadku niektórych innych szczepionek.3 Istnieją dobre podstawy naukowe oczekiwać, że ta strategia będzie bezpieczna i skuteczna, gdy zostanie zastosowana do szczepień przeciwko COVID-19. Zastosowanie heterologicznej strategii szczepień może umożliwić szybszą ochronę populacji i lepsze wykorzystanie dostępnych zapasów szczepionek. Obecnie EMA i ECDC nie są w stanie wydać żadnych ostatecznych zaleceń dotyczących stosowania różnych szczepionek przeciw COVID-19 dla tych dwóch dawek. Niemniej jednak wstępne wyniki badań w Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii sugerują zadowalającą odpowiedź immunologiczną i brak obaw dotyczących bezpieczeństwa”.
Czy po ukończeniu zalecanego cyklu szczepień będzie potrzebna dawka przypominająca?
Obecnie jest zbyt wcześnie, aby potwierdzić, czy i kiedy będzie potrzebna dawka przypominająca szczepionek przeciwko COVID-19, ponieważ potrzeba więcej danych, aby zrozumieć, jak długo potrwa ochrona poszczepienna, również biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się wariantów.