Eksperci z Polskiej Akademii Nauk opublikowali stanowisko numer 29, w którym zwracają uwagę, że mamy do dyspozycji środki, które umożliwiają walkę z pandemią bez osłabiania gospodarki – szczepienia i stosowanie zasady MDDW (maseczka, dystans, dezynfekcja, wietrzenie).
Eksperci przewidują, że w 2022 roku szereg czynników będzie negatywnie wpływać na polską gospodarkę. Należy wymienić nadal trwającą epidemię COVID-19 i ryzyko pojawienia się nowych wariantów koronawirusa, słabe wyszczepienie społeczeństwa oraz problemy finansowe wynikające z wysokiej inflacji oraz uszczuplenia finansów publicznych. Zwracają także uwagę, że zdrowie obywateli i gospodarka państwa są ze sobą ściśle połączone: „Obawiamy się scenariusza, w którym kraje o wysokim odsetku zaszczepionych wrócą na ścieżkę szybkiego wzrostu, podczas gdy kraje, w których ten odsetek jest niski, będą rozwijały się wyraźnie wolniej„.
Długofalowe skutki zdrowotne COVID-19 są już dosyć dobrze znane. Czytaj więcej: Post-COVID. Czy prawdziwe oblicze pandemii dopiero przed nami? Eksperci PAN wskazują jednak także na ryzyko „gospodarczego long COVID” wskutek działania trzech mechanizmów: „Pierwszym jest długotrwałe pogorszenie stanu zdrowia społeczeństwa przez opóźnioną diagnostykę i ograniczone leczenie chorób innych niż COVID-19 z powodu obciążenia systemu ochrony zdrowia w czasie pandemii oraz na skutek szkód w zdrowiu psychicznym. Drugim jest obniżony poziom inwestycji w pracowników, kapitał fizyczny i nowe technologie firm, które w ostatnich dwóch latach były zmuszone całkowicie skupić się na przetrwaniu w czasie pandemii. Trzecim może być obniżony kapitał ludzki uczniów dotkniętych zamykaniem szkół w czasie pandemii. Straty edukacyjne mogą doprowadzić do niższych umiejętności, a te w przyszłości do niższych płac, a więc słabszej dynamiki całej gospodarki w bardzo długim horyzoncie czasowym„.