Czy o antykoncepcji lub antykoncepcji awaryjnej wiemy wszystko? Odpowiedź jest prosta: społeczeństwo wciąż potrzebuje świadomej wiedzy oraz edukacji, w tym również umiejętności odróżniania faktów od mitów. Dlatego w dniu 24 września Ekspert kampanii Poranek PO wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta rusza ze specjalną infolinią poświęconą tematyce antykoncepcji awaryjnej. „To niezwykle ważny temat, chcemy stale podnosić poziom wiedzy społeczeństwa o antykoncepcji” – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta
Infolinia u Rzecznika Praw Pacjenta
24 września tuż przed Światowym Dniem Antykoncepcji to idealna okazja do tego, by rozwiać wszelkie wątpliwości i pytania dotyczące antykoncepcji awaryjnej. Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta – specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog i seksuolog będzie odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące antykoncepcji awaryjnej podczas infolinii funkcjonującej przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Każda chętna osoba może zadzwonić i bez żadnej presji zadać pytanie dotyczące antykoncepcji. Infolinia będzie uruchomiona w dniu 24 września w godz. 10 – 12.
„Dla Rzecznika Praw Pacjenta to niezwykle ważny temat. Społeczeństwo potrzebuje właściwej edukacji o antykoncepcji, w tym antykoncepcji awaryjnej. Problem ten zgłaszały do nas również organizacje pacjenckie przy Radzie Organizacji Pacjentów Rzecznika Praw Pacjenta. Odpowiedzią jest uruchomienie infolinii wraz z prof. Violettą Skrzypulec-Plintą, która od wielu lat pomaga kobietom” – komentuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Edukacja wciąż niezbędna
Z antykoncepcją awaryjną wiąże się wciąż wiele mitów, które nieustannie krążą po sieci. Można przeczytać, że wpływa negatywnie na ciąże, powoduje tycie czy niepłodność. Te wszystkie informacje to mity! Jak jest naprawdę? Czy coś może pójść nie tak jeśli zażyję tabletkę dzień po? Kiedy mogę z takiej metody skorzystać. To tylko część pytań jakie mogą się pojawić w głowach kobiet, należy również pamiętać, że właściwa wiedza o antykoncepcji powinna dotyczyć całego społeczeństwa. Sposobów na zdobywanie tej wiedzy jest wiele, natomiast zawsze należy korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. Z pomocą przychodzą także lekarze specjaliści, edukatorzy seksualni czy farmaceuci. O antykoncepcję awaryjną i mity z nią związaną zapytaliśmy prof. dr hab. n. med. Violettę Skrzypulec-Plintę, eksperta kampanii Poranek PO, Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
„Antykoncepcja czy antykoncepcja awaryjna to tematy, o których trzeba mówić głośno i świadomie, a światowy dzień antykoncepcji jest do tego świetną okazją. To prawda, że wciąż krąży wiele mitów o antykoncepcji, ale nie tylko to jest problemem. W Polsce rozmowa o antykoncepcji, tabletce dzień po czy po prostu o seksie to wciąż tematy tabu, a tak nie powinno być. Kobiety często wstydzą się pytać o intymne sprawy, które są naszą codziennością”- komentuje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ekspert kampanii Poranek PO, Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Dlaczego antykoncepcja jest ważna?
Antykoncepcja pomaga w podejmowaniu rozważnych decyzji związanych ze zdrowiem oraz zdrowiem seksualnym. Należy pamiętać, że brak stosowania antykoncepcji niesie poważne ryzyko związane z możliwością zarażenia się chorobami wenerycznymi jak: rzeżączka, kiła, chlamydioza, wirus HPV czy HIV. Zawsze najpierw warto skorzystać z podstawowej formy antykoncepcji jaką jest prezerwatywa, która zapewnia bezpieczny seks z nowo poznanym partnerem. W nagłych, awaryjnych sytuacjach przychodzi z pomocą tabletka „dzień po”, którą można zażyć do 3 lub do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku w zależności od produktu. Natomiast metod antykoncepcji jest wiele. Mając wszelkie wątpliwości przy jej doborze warto skontaktować się ze specjalistą, który wskaże najlepszą metodę dopasowaną do potrzeb kobiety.
„Antykoncepcja odgrywa ogromną rolę w życiu społeczeństwa. Jej podstawową zaletą jest to, że chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto stosowanie antykoncepcji pozwala na świadome podjęcie decyzji o tym, kiedy i w jakich okolicznościach w życiu kobiety pojawi się potomstwo” – dodaje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ekspert kampanii Poranek PO, Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zbliża się Światowy Dzień Antykoncepcji (World Contraception Day), którego celem jest kształtowanie wolności i wyborów w kwestiach związanych z seksualnością, a także samodzielnego decydowania o własnym życiu. Od 2007 roku to właśnie 26 września to dzień, w którym warto się zastanowić czy wiemy wszystko o antykoncepcji, czy może wciąż istnieje jakiś obszar, który wymaga edukacji czy rozmowy ze specjalistą.
Informacja prasowa