Produkty lecznicze przeznaczone na pomoc humanitarną nie mogą pochodzić ze zbiórki od osób fizycznych, nawet indywidualnych farmaceutów – przekazuje redakcji Aptekarza Polskiego Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Produkty lecznicze przeznaczone na pomoc humanitarną muszą być gromadzone i przekazywane zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 stycznia 2004 r. w sprawie produktów leczniczych będących przedmiotem pomocy humanitarnej. W szczególności, produkty lecznicze przeznaczone na pomoc humanitarną nie mogą pochodzić ze zbiórki od osób fizycznych (nawet indywidualnych farmaceutów), jeśli wymagają one szczególnych warunków przechowywania w temperaturze od +2 st. C do +15 st. C (§ 2 ust. 2 pkt 2 ww. rozporządzenia). Ponadto, potwierdzeniem odbioru przez „obdarowanego” lub osobę upoważnioną produktu leczniczego o kategorii dostępności „Rp”, przekazywanego w ramach pomocy humanitarnej, jest wyłącznie recepta lekarska (§ 7 ust. 3 rozporządzenia).
Rozporządzenie stawia szereg innych wymogów w zakresie przekazywania produktów leczniczych w ramach pomocy humanitarnej. W konsekwencji, z uwagi na złożoność procesu, należy podtrzymać wspólny apel Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków, dla walczącej Ukrainy, na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych w ramach działań statutowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pozwoli to na sprawne i bezpieczne przekazanie produktów leczniczych w ilości i w zakresie odpowiadającym potrzebom ludności Ukrainy.
– Działania pomocowe muszą być prowadzone w sposób skoordynowany – po stronie polskiej taką koordynacją zajmuje się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z wojewodami. W przypadku chęci pomocy odsyłamy do strony pomagamukrainie.gov.pl – dodaje GIF.