Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Aktualności

Czy Europejska Agencja Leków zmodyfikowała zalecenia dla kwiatu lipy?

dr hab. Maciej Bilek, prof. URAutordr hab. Maciej Bilek, prof. UR
04/03/2023
Czy Europejska Agencja Leków zmodyfikowała zalecenia dla kwiatu lipy?

fot. Canva.com

W niedawno opublikowanym artykule „Kompendium fitoterapii. Roślinne produkty lecznicze w kaszlu” postulowaliśmy, że farmaceuci-aptekarze powinni przekazywać najnowsze informacje dotyczące zaleceń Europejskiej Agencji Leków dla roślinnych produktów leczniczych.

Każdy produkt leczniczy, także roślinny, posiada swoją ulotkę, stanowiącą wyczerpujące źródło informacji na temat działań niepożądanych, środków ostrożności, interakcji z innymi lekami, stosowania w różnych grupach wiekowych, u kobiet w ciąży i karmiących. Treść ulotek roślinnych produktów leczniczych opracowywana jest przez ekspertów Komitetu Roślinnych Produktów Leczniczych Europejskiej Agencji Leków (HMPC, Herbal Medicinal Products Comitee) jako tzw. monografie zielarskie.

Roślinne produkty lecznicze a suplementy diety

To właśnie dzięki nim i zarazem dzięki treści ulotki, stosowanie roślinnego produktu leczniczego cechuje się najwyższym stopniem bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do herbat ziołowych i suplementów diety, które często mają analogiczny do leków ziołowych skład, a równocześnie takich informacji na opakowaniu nie posiadają. Kolejną różnicą pomiędzy środkami spożywczymi i lekami ziołowymi jest jakość surowców zielarskich użytych do produkcji. W przypadku roślinnych produktów leczniczych muszą one spełniać najwyższe wymogi „Farmakopei Europejskiej”, natomiast suplementy diety i herbaty ziołowe – wyłącznie wymogi bezpieczeństwa żywności. Dzięki temu, stosując lek ziołowy mamy pewność, że użyte w nim surowce zielarskie zawierały określoną ilość substancji czynnych, co z kolei gwarantuje powtarzalny efekt leczniczy. Wiemy również, że pochodziły od określonego przez farmakopeę gatunku rośliny leczniczej i nie zawierały (ponad sprecyzowaną normę) zanieczyszczeń.

O gruntownej modyfikacji monografii owoców kopru włoskiego

Monografie roślinnych produktów leczniczych zmieniają się jednak w toku regularnych ocen, które prowadzą eksperci Europejskiej Agencji Leków. Są one oparte m.in. na przeglądzie najnowszej literatury naukowej. Szczególnie jaskrawym przykładem są opublikowane niedawno projekty monografii owoców kopru włoskiego odmiany słodkiej i gorzkiej oraz planowane wycofanie monografii olejku eterycznego kopru włoskiego. Zdecydowały o tym nowe informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania – opisaliśmy je szczegółowo w artykule poświęconym terapii kaszlu. Czy treść wszystkich monografii zielarskich zmienia się aż tak gruntownie po każdej ocenie? Trzymajmy rękę na pulsie, wszak informacje ze zmienionej monografii znajdą się w treści ulotek już zarejestrowanych leków dopiero po kilku latach, póki co zatem – tylko aptekarz może być źródłem informacji o często zasadniczych dla ludzkiego zdrowia poprawkach!

Jakie wskazania według EMA ma kwiat lipy?

Właśnie zakończył się proces oceny surowca kwiat lipy (Tilia cordata Mill., Tilia platyphyllos Scop., Tilia × europaea L. lub ich mieszanina). Aptekarze powinni pamiętać o nim w sposób szczególny, gdyż jest to jeden z nielicznych produktów leczniczych, który w postaci rozdrobnionej (zioła do zaparzania) ze wskazaniem „Łagodzenie objawów przeziębienia” można stosować już u czteroletnich dzieci. Schemat dawkowania określony przez EMA dla tej grupy wiekowej to 1 g kwiatu lipy na 150 ml wody, 2-4 razy dziennie w postaci naparu. W przypadku pacjentów powyżej 12 roku życia dawkę zwiększa się do 1,5 g i stosuje 2-4 razy dziennie. EMA zastrzega, że stosowanie leku należy rozpocząć już przy pierwszych objawach przeziębienia. Warto również zwrócić uwagę, że kwiatowi lipy EMA przypisała również drugie wskazanie terapeutyczne jako „łagodzenie słabo nasilonych objawów stresu psychicznego”. Jednak celowo kwiat lipy z tym wskazaniem możemy wykorzystywać dopiero powyżej 12 roku życia, brak bowiem danych dotyczących skuteczności w łagodzeniu objawów stresu psychicznego u dzieci młodszych.

Czy monografia kwiatu lipy zmieni się?

Nie, a Europejska Agencja Leków zakończony proces oceny podsumowała wyłącznie „Dodatkiem do raportu z oceny” w którym ekspert Agencji nie postuluje konieczności wprowadzenia modyfikacji. Równocześnie jednak przywołano wyniki bardzo ciekawych badań:

  • wykazano, że wyciągi z kwiatu lipy szerokolistnej mają działanie przeciwwirusowe względem wirusów grypy typu A;
  • nie stwierdzono w badaniach na zwierzętach laboratoryjnych, by wyciągi z kwiatu lipy posiadały istotne działanie hepatoprotekcyjne;
  • w naparach z kwiatów lipy opisano zawartość całkowicie nowych dla nauki alkaloidów piperydynowych i dihydropirolowych, dla których w modelowych badaniach laboratoryjnych wykazano aktywność… inhibitorów acetylocholinoesterazy!

Szczególnie warte uwagi jest ostatnie wymienione doniesienie naukowe: co prawda roślin z aktywnością inhibitora acetylocholinoesterazy jest stosunkowo dużo i są one rozpatrywane jako potencjalne leki w objawowym leczeniu choroby Alzheimera, kwiatu lipy w takim kontekście nigdy jednak nie wymieniano. Nie dziwmy się zatem, że autorzy omawianej przez eksperta EMA publikacji konkludują, że stwierdzenie interakcji alkaloidów lipy z układem cholinergicznym może stanowić nowy punkt wyjścia do dalszych badań w ramach racjonalnej fitoterapii!

Lipa źródłem alkaloidów o aktywności inhibitorów acetylocholinoesterazy?

Z pewnością wykazanie zawartości alkaloidów o aktywności inhibitorów acetylocholinoesterazy w tak powszechnie stosowanym surowcu skłania również do refleksji dotyczącej bezpieczeństwa stosowania. Zwróćmy uwagę, że w świetle zaleceń Europejskiej Agencji Leków użycie kwiatu lipy ze wskazaniem terapeutycznym „Łagodzenie objawów przeziębienia” ograniczone jest do jednego tygodnia – jeżeli w tym czasie objawy nie ustąpią konieczny jest kontakt z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku tego wskazania czas stosowania jest zatem krótki i ograniczony istnieniem określonych objawów, podobnie jak w przypadku łagodzenia objawów stresu psychicznego. Bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego jest zatem w pełni zachowane. Natomiast z pewnością warte dyskusji jest regularne, długotrwałe stosowanie naparu z kwiatu lipy. Uczmy się pokory wobec roślin leczniczych!

Tagi: farmakognozjafitoterapiakwiat lipylek ziołowyziołaziołolecznictwo
UdostępnijPodziel się
dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor blisko sześciuset (w tym ponad stu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 198 (176e)

Autormgr farm. Olga Sierpniowskai1 others

Wydanie, które oddajemy do Państwa rąk rozpoczyna wywiad z autorami standardu usługi "Nowy Lek". Te wytyczne to kolejny, ważny krok...

Czytaj więcej

Skonsultujmy się z… lekarzem Medycyny Stylu Życia [WYWIAD]

Skonsultujmy się z… lekarzem Medycyny Stylu Życia [WYWIAD]
Autormgr farm. Joanna Bilek

Medycyna stylu życia jest skierowana do każdego, kto ma ochotę przejąć kierownicę w drodze po własne zdrowie, dowiedzieć się, co...

Czytaj więcej
Następny wpis
Zakażenia układu moczowego – co powinien wiedzieć farmaceuta?

Zakażenia układu moczowego – co powinien wiedzieć farmaceuta?

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego

Przeczytaj również

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 198 (176e)

Skonsultujmy się z… lekarzem Medycyny Stylu Życia [WYWIAD]

Skonsultujmy się z… lekarzem Medycyny Stylu Życia [WYWIAD]

Dziurawiec: nowe wskazanie terapeutyczne oraz dłuższa lista przeciwwskazań

Dziurawiec: nowe wskazanie terapeutyczne oraz dłuższa lista przeciwwskazań

Dwa ważne wyróżnienia dla prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej

Dwa ważne wyróżnienia dla prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej

Razem idziemy dalej – farmaceuci przed wyjazdem na staż do Hiszpanii [WYWIAD]

Razem idziemy dalej – farmaceuci przed wyjazdem na staż do Hiszpanii [WYWIAD]

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 196 (174e)
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Trendy
  • Farmacja szpitalna
  • Aptekarz Polski

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się